Český trhNovinkyVideo

Toyota Hilux míří do služby české armády. Nahradí UAZy a Defendery

Česká armáda se konečně dočkala nových vozidel. K vojákům zamířily první kusy pick-upu Toyota Hilux, který má za úkol postupně nahradit stávající vozidla UAZ 469 a Land Rover Defender. Objednávka počítá s pořízením 1.200 nových automobilů do roku 2024.

Prvních 65 aut armáda převzala toto úterý ve Štěpánově za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Aleše Opaty. Většina vozů z úvodní dodávky poputuje k 43. výsadkovému pluku Chrudim. Do roku 2024, dokdy platí rámcová smlouva na 1.200 kusů Hiluxu, se dostanou bezmála ke všem útvarům české armády. Nová podpůrná a zabezpečovací vozidla budou využívána k přepravě osob a materiálu. 

„Při otázce, jak má vypadat armáda 21. století, se na prvním místě řadě lidí vybaví dobře vyzbrojený a vystrojený voják v moderním a spolehlivém terénním automobilu. Čtyřicet a více let staré UAZy tuto definici nesplňují. Na hranu životnosti se dostávají i naše Land Rovery,“ upozornil ministr obrany Lubomír Metnar během slavnostního předání v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově.

Modernizace armády má pokračovat

Radost z vydařené akvizice neskrýval ani generál Aleš Opata, který ocenil zejména chování vozidla během vojskových zkoušek: „Při nich jsme zkusili, co všechno auta vydrží. Osvědčila se velmi dobře.“ Náčelník Generálního štábu AČR doufá, že převzetím vozidel Toyota obměna staré techniky neskončí. „Chci, aby pokračovala modernizace naší armády všude, kde je třeba. Musí to být co nejrychleji. Udělám pro to maximum a zůstává to mojí prioritou,“ říká.

Automobily podle dřívější zprávy armádě dodá společnost Glomex MS, s.r.o, která podala ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Model Toyota Hilux nabídla za cenu 893 tisíc Kč s DPH za kus. Tato cena přitom zahrnuje servisní služby na 24 měsíců a soupravy dílů pro údržbu a opravy.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *