Novinky

Nová Mazda CX-5 dorazí v roce 2025. Jak se změní?

Mazda CX-5 je dnes z globálního hlediska nejprodávanější model této japonské značky. Přesto se v posledních měsících spekulovalo o jejím možném nahrazení jinak pojmenovaným vozem, v rámci změn v nabídce značky. Nyní se ale jeví, že má CX-5 zajištěnou i další budoucnost. Naznačují to informace australského magazínu Drive.

Ten tvrdí, že nová Mazda CX-5 dorazí v roce 2025. „Vedení potvrdilo, že se chystá nová generace modelu CX-5. Je to celosvětově nejprodávanější model, takže to dává smysl,“ uvedl pro Drive marketingový ředitel australského zastoupení Mazdy Alastair Doak.

Půjde už o třetí generaci tohoto kompaktního SUV. Přestože to není ještě potvrzeno, mělo by si zachovat koncepci předchůdců. To znamená nejen délku kolem 4,5 metru, ale také pohon předních kol (alternativně všech) a motor vpředu napříč. Architektura s pohonem zadních kol tak zůstane vyhrazena větší CX-60 a chystanému model CX-80.

Nadále pak vůz nabídne spalovací motory, byť se podle všeho nevyhne elektrifikaci. Spekuluje se dokonce o možném nasazení hybridních jednotek z dílny Toyoty, s níž Mazda čile spolupracuje. Je to i proto, že Toyota drží v Mazdě pětiprocentní podíl. Jistotou je každopádně nasazení mild-hybridů, pravděpodobné i použití motoru Skyactiv-X kombinujícího charakter zážehových i vznětových jednotek. Vyloučen není ani příchod plug-in hybridní CX-5.

Další budoucnost Mazdy CX-5 se přitom v minulých měsících zdála nejistá. Japonská značka výrazně proměňuje svoji nabídku a na trh postupně uvádí nové modely. Konkrétně v USA nebo Číně tak od roku 2022 nabízí model Mazda CX-50. Jde o SUV obdobné koncepce jako CX-5 – vůz využívá platformu CX-5, s délkou 4,7 metru je však delší než CX-5. Přesto se mluvilo o tom, že by CX-5 mohl tento vůz do budoucna nahradit. Ostatně podobně v minulosti CX-30 postupně nahradila podobně velkou CX-3. Nyní se ale zdá, že se tak nestane. Snad se v následujících měsících o nové CX-5 dozvíme více.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *