Mazda CX-80 odhalena. Nové SUV nabízí sedm míst a šestiválec

Mazda CX-80 e-Skyactiv PHEV AWD 2024

Mazda průběžně rozšiřuje svoji nabídku SUV. Postupně představuje různé modely určené pro různá odbytiště. Konkrétně pro Evropu tu vedle již představeného modelu CX-60 přichází ještě větší SUV CX-80, které se světu představilo 18. dubna 2024. Co o modelu nazvaném Mazda CX-80 automobilka prozradila?

Leccos jsme o autě mohli odvodit už před premiérou, díky informacím o již představeném modelu CX-60. Připravovaná Mazda CX-80 totiž je dle předpokladů větším bratrem modelu CX-60. Od něj se odlišuje většími rozměry, díky čemuž může nabídnout tři řady sedadel, pro sedmimístnou konfiguraci. Alternativou je však luxusní, šestimístná verze, s „kapitánskými“ sedadly v druhé řadě. Naopak CX-60 je výhradně pětimístná.

Design navazující na CX-60

Již před premiérou jsme tušili, že CX-80 bude de facto prodlouženou variantou CX-60, s prostornější kabinou a objemnějším kufrem. To před odhalením prozradily i uniklé patentové snímky vozu. Z nich poprvé vyplynulo, že Mazda CX-80 bude odlišná od severoamerické CX-90. Od menší CX-60 se pak odlišuje hlavně v zadních partiích. Zadní dveře jsou prodloužené a delší je i zadní převis, pro zástavbu třetí řady sedadel. Kvůli tomu se proměnilo i boční prosklení.

Délka nakonec narostla na 4995 milimetrů, zatímco rozvor činí 3120 milimetrů. Díky tomu jde o nejprostornější model Mazda v její evropské nabídce.

Základem CX-80 bude nová platforma určená pro velké modely značky, jejíž specialitou je pohon zadních kol. To znamená stejnou architekturu jako u menšího sourozence. Spjata s ní je i nová generace pohonných jednotek, představená v již nabízeném SUV CX-60.

Elektrifikované motory

S ohledem na postupující elektrifikaci evropské nabídky aut byl dopředu potvrzen čtyřválcový plug-in hybrid. Ten má shodné parametry jako u menšího bratra. To znamená zážehový přímovstřikový čtyřválec 2.5 e-Skyactiv G (141 kW) a 100kW elektromotor, který čerpá energii z baterie s kapacitou 17,8 kWh. Systémový výkon tohoto ústrojí v CX-60 je 241 kW.

Rovněž ale dorazí dieselový šestiválec 3.3 Skyactiv-D (187 kW). Obě motorizace jsou standardně spjaty s pohonem všech kol.

Mazda CX-80 se postaví na vrchol evropské nabídky značky. Zřejmě se stane novou vlajkovou lodí značky místo dosavadní Mazdy 6. Nabízena bude také na domácím japonském trhu, naopak pro Severní Ameriku je určena ještě větší Mazda CX-90. ta je o dalších 100 mm delší a širší.

O výrobu by se měla postarat japonská továrna Hofu, která byla přizpůsobena výrobě nové platformy. Nově tak zvládne flexibilně vyrábět auta různých koncepcí.

Zajímavostí je, že se premiéra auta bez bližších zdůvodnění pozdržela. Tato novinka měla debutovat před koncem roku 2023. Serveru Automobile News Europe to tehdy potvrdil šéf evropské divize značky Martijn ten Brink. Nakonec se však premiéra odehrála až na jaře 2024.

Mazda CX-80: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4995 x 1890 x 1710 milimetrů x 3120 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 687 litrů
  • Výroba: 2024-

Nepřehlédněte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *