Novinky

Mazda CX-80 se blíží. Nové SUV nabídne sedm míst a šestiválec

Mazda v nadcházejících letech hodlá rozšířit svoji nabídku SUV. Představí různé modely určené pro různá odbytiště. Konkrétně pro Evropu tu vedle již představeného modelu CX-60 bude ještě větší SUV CX-80. Co o modelu nazvaném Mazda CX-80 už víme?

Zatím moc ne. Přestože se premiéra automobilu blíží, Mazda si dobře drží svá tajemství, a tak o CX-80 toho zatím moc neprozradila. Víme však už, že tato novinka bude debutovat před koncem roku 2023. Serveru Automobile News Europe to potvrdil šéf evropské divize značky Martijn ten Brink.

Leccos navíc můžeme odvodit díky informacím o již představeném modelu CX-60. Připravovaná Mazda CX-80 totiž bude větším bratrem modelu CX-60. Od něj se odliší většími rozměry, díky čemuž bude moci nabídnout tři řady sedadel, pro sedmimístnou konfiguraci. Naopak CX-60 je výhradně pětimístná. Pod některých zdrojů pak novinka bude v lecčems evokovat Mazdu CX-90, ještě větší SUV, určené například pro severoamerický trh (ve fotogalerii)

Zákulisní zprávy přitom naznačují, že CX-80 bude de facto prodlouženou variantou CX-60, s prostornější kabinou a objemnějším kufrem. Délka může narůst někam k hranici 4,9 metru, zatímco rozvor by mohl být totožný s CX-60. Mohl by tudíž činit 2,87 metru.

Základem CX-80 bude zcela nová platforma určená pro velké modely značky, jejíž specialitou je pohon zadních kol. To znamená stejnou architekturu jako u menšího sourozence. Spjata s ní je i nová generace pohonných jednotek, představená v již nabízeném SUV CX-60.

Elektrifikované motory

S ohledem na postupující elektrifikaci evropské nabídky aut je potvrzen čtyřválcový plug-in hybrid. Ten by měl mít obdobné parametry jako u menšího bratra. To by znamenalo zážehový přímovstřikový čtyřválec 2.5 e-Skyactiv G (141 kW) a 100kW elektromotor, který čerpá energii z baterie s kapacitou 17,8 kWh. Systémový výkon tohoto ústrojí v CX-60 je 241 kW.

Rovněž ale dorazí nová generace mild-hybridních jednotek s 48V elektrickým systémem, čtyřválcový turbodiesel Skyactiv-D, dieselový šestiválec 3.3 Skyactiv-D a řadový šestiválec 3.0 e-Skyactiv-X, kombinující charakter zážehových i vznětových motorů.

Mazda CX-80 se podle všeho postaví na vrchol evropské nabídky značky. Zřejmě se stane novou vlajkovou lodí značky místo dnešní Mazdy 6. Nabízena bude také na domácím japonském trhu, naopak pro Severní Ameriku bude určena ještě větší Mazda CX-90. Kdy se začne prodávat, není jasné, automobilka nicméně již potvrdila její příchod na trh v roce 2023, jak se ostatně už dříve očekávalo.

O výrobu by se měla postarat japonská továrna Hofu, která byla přizpůsobena výrobě nové platformy. Nově tak zvládne flexibilně vyrábět auta různých koncepcí.

Nepřehlédněte:

(vydáno 24. září 2022 23:02, naposledy aktualizováno 11. července 2023 20:48)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *