Mamataxi: Jaké auto pro 7 vybrat pro rozvoz dětí?

Toyota Highlander Hybrid 2021

Mamataxi (či mama taxi), to je auto, které primárně slouží pro rozvoz dětí do školy nebo na kroužky. To ostatně vyplývá i z jeho názvu, mamataxi je zkrátka takové taxi pro děti, které obvykle řídí jejich máma. A nebo táta, díky čemuž existuje i výraz tatataxi. Tento typ automobilů je dnes hojně vyhledávaný, i kvůli různým satelitním městečkům, a tak jsme se rozhodli pomoci s jeho výběrem. Jak vybrat správné mamataxi? A jaká jsou podle nás nejlepší auta pro tyto účely?

Prostorné, praktické, pro sedm osob

Vzhledem k primárnímu určení tohoto auta, je klíčové, aby mamataxi bylo praktické a dostatečně prostorné. Praktické, aby snadno převezlo i nutnou bagáž, případně se do něj snadno nastupovalo. Prostorné, aby se do něj vešlo hodně zavazadel i osob. Ostatně mama taxi často převáží nejen děti rodičů, ale i jejich kamarády, určitě se jako mamataxi hodí nějaké auto pro 7 osob.

Z toho vyplývá, že jako mamataxi bude nejlépe sloužit nějaké MPV, osobní dodávka nebo větší SUV. MPV a osobní dodávky jsou praktiky samy o sobě. Vybraná SUV nabízející třetí řadu sedadel se jim snaží konkurovat. Každopádně platí, že sedm míst k sezení bývá u menších modelů kompromisem. Třetí řada sedadel bývá vhodná jen pro děti, při jejím použití je pak značně minimalizovaný kufr.

Dobře může posloužit i nějaké kombi. Naopak hatchbacky nebo sedany nemusí být dostatečně prostorné a praktické, natožpak nějaká sportovní auta.

Nízká spotřeba se hodí

Časté popojíždění těchto automobilů na krátké vzdálenosti pak znamená, že auto pro rozvoz dětí by mělo mít nízkou spotřebu ve městě. Ideální tak ve výsledku jsou různé full-hybridy, plug-in hybridy nebo dokonce elektromobily. Pokud totiž maminkovské taxíky jezdí primárně po městě, nemusí vadit ani nižší dojezd elektroaut na jedno nabití. Naopak naftová auta už tak vhodná nejsou, kvůli vysokým emisím v nízkých rychlostech a obecně technice nevhodné pro tyto účely.

Těmto všem vlastnostem podle nás nejlépe vyhovují následující auta:

Toyota Highlander

Toyota Highlander už léta slouží jako mamataxi v Severní Americe, až dnešní čtvrtá generace (XU70) se však oficiálně dostala i do Evropy. A jako rodinné auto pro 7 slouží výborně. Má prostornou kabinu pro sedm osob s tím, že třetí řada není tak nouzová záležitost jako u jiných SUV. Hlavně ji ale pohání úsporný hybridní pohon, díky čemuž i s bezmála pět metrů dlouhým SUV budete jezdit za málo.

Volkswagen Multivan

Volkswagen Multivan už léta oslovuje velké rodiny s mnoha dětmi. Kombinace velkého vnitřního prostoru a slušného komfortu je hodně návyková, přičemž jen málokteré auto ji nabídlo v takovém podání jako Multivan. Nejnovější generace Multivanu (T7) navíc nabízí také plug-in hybridní pohon. A ten je právě při městském popojíždění ideální. Můžete díky němu jezdit s lokálními nulovými emisemi, na dlouhé cesty tu navíc nadále zůstává spalovací motor, pro slušný dojezd na jednu nádrž. Tohle auto pro sedm navíc není o kompromisech, dostatek místa tu je pro pasažéry i zavazadla.

Mercedes-Benz EQB

Elektromobily jsou ideální auta do města, pokud je tedy máte kde dobíjet. Vhodné jsou tudíž i pro rozvoz dětí, jenže málokteré elektroauto nabídne sedm míst k sezení. Mercedes-Benz EQB mezi taková auta však patří, třetí řadu sedadel nabídne za příplatek. Nepochybným benefitem je pak luxus a komfort typický pro vozy Mercedes-Benz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *