Nových řidičů jsou každý rok tisíce, a tak spoustu nových účastníků silničního provozu každý rok řeší, jaké vybrat své první auto. Nabídka na trhu je opravdu široká, a tak jsme se rozhodli poradit, jak vybrat auto pro začátečníky. A přidali 5 zajímavých tipů na první auto.
- Vybírejte v autobazaru
- Cena není rozhodující
- Volte manuál
- Vybírejte podle vašich potřeb
- 5 tipů na první auto pro začátečníky
Vybírejte první auto v bazaru
První rada možná trochu nahlodá sebevědomí každého nováčka, má ale svůj důvod. Počítejte s tím, že automobil ještě neumíte stoprocentně ovládat a nemáte takový přehled o dění v provozu. Může se tak stát, že v prvních měsících auto někde škrábnete nebo jinak lehce nabouráte. Proto je vhodné první auto vybírat podle cenovky a spíše než po novém automobilu se porozhlédněte po ojetině. Nebo alespoň vybírejte podle ceny, třeba i náhradních dílů.
Ne jen nízká cena
Ale pozor, zároveň to neberte tak, že cena je jediná vlastnost, kterou si u auta pro začínajícího řidiče hlídat. Vhodné je zároveň myslet na spolehlivost a bezpečnost. Zvlášť začínající řidič se nebude chtít stresovat častými závadami, které ho navíc mohou potkat někde na cestě. Bezpečnost zase souvisí s již zmíněným rizikem nějakého ťukance či vážnějšího střetu. Co se týče bezpečnosti, začátečník by měl myslet i na to, že silný motor pod kapotou nemusí být v praxi žádná výhoda a jen riziko pro nezkušeného, který jej nezvládne zkrotit.
Berte auto s manuální převodovkou
Myšlenka zvolit u prvního auta samočinnou převodovku je jistě pro mnohé začínající řidiče a hlavně řidičky lákavá, jenže jsou tu zásadní důvody, proč tak nečinit. Nápad, že díky automatu se jako nováček budu moci více soustředit na řízení, se možná na první dobrou zdá relevantní, jenže v praxi si takový nováček už na automat zvykne a po pár měsících s ním se mu už na manuální převodovkou bude těžce zvykat. A co potom, až jednou bude muset řídit auto s manuální převodovkou? Bude si zase připadat jako v autoškole… Hlasem proti automatu je také spolehlivost, ano, samočinné převodovky jsou dnes spolehlivější než kdysi a při pravidelném servisu budou dlouho sloužit, jenže z technického hlediska zkrátka jsou složitější než manuály a kvůli tomu i potenciálně náchylnější k závadě.
Zamyslete se, k čemu auto potřebujete
Rada volit auto podle účelu, k jakému vám bude následně sloužit je univerzální, platí vlastně pro každého zájemce o automobil. Zvlášť na českém trhu totiž mnozí hledají co největšího univerzála, který zvládá dlouhé cesty s nízkou spotřebou i hbitý pohyb ve městě. Jenže každý má své potřeby a každému se hodí jiné auto. Bydlíte v Praze nebo obecně počítáte spíše s krátkými cestami? Berte nějaký malý hatchback. Bydlíte naopak na horách? Berte SUV, ideálně s pohonem všech kol, ať vás v zimě nenechá ve štychu. Počítáte už předem s dlouhými cestami, klidně i s partou kamarádů? Volte velký, dostupný kombík nebo MPV.
A teď už se dostáváme ke konkrétním doporučením:
5 tipů na nejlepší auto pro začátečníky:
Dacia Sandero
Dacia léta vládne nejdostupnějším vozům na trhu, a tak právě Sandero může být vhodné auto pro začátečníky. Má kompaktní rozměry, dostupnou cenovku a snadné ovládání. Počítejte ale s charakterem cenově dostupného auta a s tím souvisejícími lacinějšími detaily, tvrdými plasty nebo hůře svítícími světlomety.
Hyundai i10
Také Hyundai i10 léta patří mezi nejdostupnější automobily na českém trhu. To souvisí s jeho kompaktními rozměry, které však pro nováčka mohou být výhodou. Jestli svůj první automobil budete využívat primárně ve městě, volte právě i10.
Kia Cee’d
Toužíte, aby vaše první auto bylo praktické, protože s ním hodláte často vozit kamarády a jezdit s ním na výlety nebo párty na horách? To bude chtít nějaký kombík a proč ne právě Kiu Cee’d SW? Dobře vypadají i předchozí generace, plusem je i rozumná cena, respektive skvělý poměr ceny a výbavy. Pro začátečníka pak může být výhodou i sedmiletá záruka, na níž dosáhne i řada ojetin. Jen pozor na výběr motorů, 1.4 CVVT může potrápit katalyzátorem, 1.6 GDI zase karbonováním.
Renault Clio
Renault Clio je už taková stálice na trhu, léta oblíbená mezi začínajícími řidiči. A vlastně není divu, jednotlivé generace mají povedený design, zároveň jde o vcelku spolehlivá auta, s poctivou antikorozní ochranou. Ideální volbou je atmosférický motor 1.2 16v, možná tolik nejede, je ale naprosto spolehlivý. Naopak se vyplatí se vyhnout přeplňovanému 1.2 TCe, který trápí spolehlivost při krátkých jízdách.
Škoda Citigo
Škodovka je pro mnohé začínající řidiče v Česku první volbou, možná i proto, že modely Fabia, Rapid či Scala jsou tak častými vozy v tuzemských autoškolách. Pro začátečníka je tu ale jeden vhodnější tip, Citigo. Kompaktní rozměry miniauta usnadní parkování, navíc vzhledem k rozměrům je kabina nečekaně prostorná. Hlavně se ale nešetřilo na technice, a tak je Škoda Citigo spolehlivé auto (snad jen koroze umí potrápit), a to včetně motorů.