WRC má konečně nová pravidla. Vrchol rallye chce mít levnější závodní auta. Kolik budou stát?

WRC 2027 ilustrace

Světový šampionát v rallye jakoby v posledních letech ustrnul ve vývoji. Dnešní hybridní speciály nevzbudily takový zájem, jaký se od nich očekával. A tak na startu WRC nadále stojí jen tři značky, Hyundai, Ford a Toyota, což je ostrý kontrast s jinými závodními kategoriemi. Formule 1 přilákala General Motors, Rallye Dakar Dacii a Le Mans letos jela nejširší paleta speciálů vrcholné kategorie za poslední léta. Promotér WRC by toto rád změnil a rád by přivedl nové značky. Pomoci tomu mají nové technické regule. Co přinášejí?

Velmi zásadní změny, protože jejich důsledkem mají být závodní rallye speciály v budoucnu podstatně levnější než dnes a zároveň umožní postavit na start různorodější typy aut než dnes. Regule schválené Světovou radou motoristického sportu začnou platit v sezoně 2027, jejich znění je výsledkem spolupráce technické pracovní skupiny WRC a komise WRC, zahrnující zástupce FIA, promotéra WRC plus současné výrobce Rally1 a zástupce posádek. Pravidla jsou plánovaná na 10 dalších let, což má zajistit stabilitu šampionátu.

Toyota GR Yaris Rally1 2024

WRC v roce 2025 čekají zásadní změny. Přicházejí nová pravidla i nová rallye. Češi z kalendáře budou mít radost

Světový šampionát v rallye (WRC) čeká v roce 2025 zásadní změna! Vyšlo najevo, že dojde k výrazné změně pravidel, a …

Zásadní snížení ceny rallye speciálů

Vysoké náklady se ukázaly jako hlavní důvod toho, proč o WRC dnes není takový zájem mezi výrobci jako kdysi. A tak právě snížení nákladů je nosná myšlenka nových pravidel. Konkrétně to znamená to, že v roce 2027 budou náklady omezeny na 345 tisíc eur pro základní vůz (8,6 milionu Kč), respektive 385 tisíc eur (9,7 milionu Kč) včetně kitů pro rallye na šotolině a asfaltu. To je zhruba poloviční cena oproti dnešním speciálům vrcholné kategorie Rally1.

Takové snížení ceny se povede zajistit díky použití prostorového trubkového rámu, který bude jednotný pro všechny výrobce. To nejenže sníží vývojové náklady, ale podle promotéra to povede také k tomu, že bude jednodušší postavit závodní speciál na základech jakéhokoliv typu auta. Startovní pole by tak mohlo být do budoucna rozmanitější a klidně by vedle sebe po letech mohly klidně stát hatchbacky, sedany i kupé. Poslední léta jsou ve světě rallye spjatá hlavně s malými hatchbacky, jen Ford je unikátní svým malým SUV, Puma Rally1.

Těchto úspor bude přitom dosaženo spíše prostřednictvím jasné specifikace ceny komponentů než prostřednictvím finančních omezení. Snížení ceny se má projevit také v technickém provedení některých komponentů, díky němuž budou v průběhu rallye odolnější, aby vydržely více.

Počítá se každopádně i s celkovým snížením provozních nákladů týmů. Stáje tak mají mít méně zaměstnanců než dnes, mají utrácet méně za logistiku a více se spoléhat na místní zdroje.

Uvidíme na startu elektromobil?

Navzdory významnému snížení nákladů promotér slibuje, že pravidla umožní různorodé typy pohonů. Pravidla jsou totiž nastavena tak, aby vyhovovaly různým řešením pohonu, včetně spalovacích motorů s udržitelným pohonem, hybridních systémů a plně elektrickým derivátům. To má ostatně odrážet aktuální trendy v automobilovém světě.

Promotér každopádně předpokládá, že se výrobci v první fázi soustředí na auta se spalovacím motorem s udržitelným pohonem. V dalších letech s postupným vývojem techniky se to ale může změnit. Konkurenceschopnost různých řešení má pak zajistit omezení vývoje motorů a sjednocení výkonů jednotlivých řešení.

Jaké značky uvidíme na startu WRC v roce 2027?

Zatím není jasné, jaké značky budou ve WRC v roce 2027 startovat. Nabízí se, že stávající trio Toyota, Hyundai a Ford budou v šampionátu pokračovat. Pro všechny má rallye velký význam, na druhou stranu nutnost automobilek snižovat náklady může mít různé důsledky. Zvlášť když v souvislosti s Toyotou nebo Hyundai se mluví o možném zájmu o Formuli 1 – konkrétně japonská automobilka už se stala partnerem týmu Haas. Ford zase spolupracuje s Red Bullem na vývoji nové pohonné jednotky pro Formuli 1. A fungovat jak ve WRC, tak v F1 nemusí dávat ekonomický smysl.

Na druhou stranu tu jsou značky, které nová pravidla mohou přilákat. V posledních dnech se spekuluje o údajném zájmu Renaultu, respektive Alpine, které už bylo se světem rallye kdysi spojeno, v době původní A110. V minulosti se také mluvilo o snaze promotéra WRC přilákat čínské výrobce, aby šampionát zaujal i v Říši středu. Tak třeba se to povede právě novými regulemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *