Novinky

Kia EV4 za rohem. Co čekat od nového elektrovozu?

Také Kia postupně rozšiřuje nabídku svých elektromobilů, v jejím případě se rodina takových vozů jednoduše jmenuje EV. Jedním z dalších na řadě je model Kia EV4. Kdy dorazí? A co od tohoto modelu očekávat?

Novinka se představila ve formě konceptu, a to 12. října 2023 na tzv. EV Day, na němž Kia představila svoji strategii v oblasti elektroaut pro následující léta. Tam Kia EV4 překvapila svět, protože se ukázala, že jde o hodně netradiční sedan. Automobilka jej popisuje jako sedan zcela nového typu, jejž můžeme vnímat jako symbol inovací.

Progresivní a technicky pojatou siluetu Concept EV4 doplňuje dravým výrazem přední partie. Model zaujme širokým a působivým postojem se svislými světlomety zasazenými do samotných okrajů kapoty a předního nárazníku. Velikostně by tento nezvyklý crossover měl odpovídat dnešnímu modelu Xceed.

To interiér je u konceptu hodně futuristický, vnitřek sériového auta tak dle očekávaní bude hodně odlišný. Ovládací panel klimatizace lze totiž podle potřeby ukrýt do středového panelu. Výdechy ventilace pak připomínají špendlík, zajímavostí je přitom možnost upravovat grafiku těchto výdechů.

Co se týče techniky, očekává se využití platformy E-GMP, kterou koncern Hyundai-Kia vyvinul pro potřeby elektromobilů. Do budoucna nicméně korejská skupina chystá modernější platformu, která bude ještě flexibilnější. Pro EV4 by každopádně mohly být k dispozici baterie s kapacitou 58 kWh a 77,4 kWh, očekává se také možnost pohonu všech kol, díky nasazení dvojice elektromotorů.

Podle současných plánů hodlá Kia do roku 2025 uvést hned 11 elektrovozů. Pět z nich mají být deriváty již prodávaných vozů, šest mají být svébytné modely. Cílem značky je do roku 2026 prodávat každoročně jeden milion elektromobilů, resp. do roku 2030 zvýšit tyto prodeje až na 1,6 milionu vozů.

Rodina Kia EV aktuálně čítá tři modely. První na trh dorazil sportovně laděný crossover Kia EV6, následovalo velké SUV Kia EV9. Poté debutovalo i kompaktní SUV Kia EV5, které je však v tuto chvíli určeno pro čínský trh. Později však toto elektrické SUV velikosti Sportage očekáváme také v Evropě. Počítá se také i s dosud nejmenším elektromobilem v nabídce, kompaktní Kiou EV3. Mimo rodinu EV Kia nabízí ještě elektrický crossover Niro EV a crossover e-Soul.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *