Nová Kia EV3 za rohem. Co nabídne nový elektromobil?

Kia EV3 Concept 2023

Kia patří mezi propagátory elektromobility a postupně rozšiřuje portfolio své elektrické řady EV. Postupně hodlá pokrýt všechny důležité segmenty. Jednou z novinek má být i model označovaný jako Kia EV3. O co půjde? A kdy dorazí na trh? Podobu naznačil už loni koncept tohoto automobilu.

Nová Kia EV3 bude oficiálně odhalena už 25. května 2024. Na trh pak dorazí ještě během letošního roku.

Už dobře víme, o co půjde, protože podobu vozu naznačil loňský stejnojmenný koncept. Díky tomu víme, že Kia EV3 bude městské SUV cílící na vozy typu Peugeot e-2008, MG ZS EV nebo Jeep Avenger. Malá SUV jsou v Evropě nesmírně populární, a tak se rozšiřuje i nabídka takto koncipovaných elektroaut. V tomto konkrétním případě se očekává, že by EV3 mohlo v nabídce nahradit dnešní crossover Soul.

Není přitom vyloučeno, že vůz využije novou generaci platformy vyvinuté pro elektroauta, na níž korejský koncern Hyundai-Kia aktuálně pracuje. Říká se jí IMA (integrovaná modulární architektura) a má zjednodušit a zlevnit výrobu díky použití standardizovaných modulů napříč modelovou řadou. Použita tak může být pro různorodá auta, od malých SUV po pick-upy. Její součástí navíc má být nová generace akumulátorů, s nikl-magnesium-kobaltovými či lithium-železito-fosfátovými články. Na potvrzení těchto zpráv si však ještě počkáme.

EV3 jako zmenšený sourozenec EV9

Design automobilu navazuje na velké SUV EV9. Sama automobilka tvrdí, že novinka uživatelům přináší technologie, praktičnost a design modelu EV9, zde však v kompaktní a dostupnější podobě.

„V případě modelu Concept EV3 se vliv ‚Radosti z rozumu‘ promítá do kontrastních kvalit robustní karoserie ve spojení s dynamickou siluetou. Vedle toho zde pozorujeme neočekávané propojení objemů a grafiky, jehož výsledkem je logický a současně emotivní design,“ řekl k tvarům konceptu Karim Habib, výkonný viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia.

Vnitřek konceptu zase spojil mimořádná praktičnost s neotřelým prostředím a provedením kabiny. Ergonomická sedadla a ekologické materiály jsou zde doplněny o praktické stolečky s nastavitelnou délkou, polohou a sklonem. Praktická je je i sklápěcí zadní lavice s možností snadného sklopení dopředu při převážení neforemného nákladu, jako například elektrických koloběžek nebo jízdních kol. Některé myšlenky by přitom mohly být použity také u sériové verze.

Nová Kia EV3 přizpůsobená evropské klientele by se přitom mohla vyrábět ve slovenské Žilině. Tamější závod bude do budoucna přizpůsoben výrobě elektřinou poháněných automobilů, které se tam mají začít produkovat v roce 2025. Jestli to bude rok příchodu modelu Kia EV3 na evropské trhy, je však zatím ve hvězdách. Na vybraných trzích se vůz každopádně začne prodávat ještě letos.

Kia v následujících letech hodlá čile expandovat na poli elektromobility. Do konce roku 2027 plánuje z globálního pohledu uvést hned 15 elektroaut, kterými chce pokrýt všechny důležité segmenty. Už dnes nabízí crossovery EV6 a Niro, které je nicméně dostupné i jako full-hybrid a plug-in hybrid. Dorazí i rodinné SUV EV9 a kompaktní SUV EV5. Mluví se též o kompaktním crossoveru EV4. To už budou vozy s výhradně elektrickým pohonem, v rámci nabídky řady EV.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *