Novinky

Kia EV3 se rýsuje. Co nabídne nový elektromobil?

Kia patří mezi propagátory elektromobility a postupně rozšiřuje portfolio své elektrické řady EV. Postupně hodlá pokrýt všechny důležité segmenty. Jednou z novinek má být i model označovaný jako Kia EV3. O co půjde?

Podle zákulisních zpráv bude Kia EV3 městské SUV cílící na vozy typu Peugeot e-2008, MG ZS EV nebo Jeep Avenger. Malá SUV jsou v Evropě nesmírně populární, a tak se rozšiřuje i nabídka takto koncipovaných elektroaut.

Není přitom vyloučeno, že vůz využije novou generaci platformy vyvinuté pro elektroauta, na níž korejský koncern Hyundai-Kia aktuálně pracuje. Říká se jí IMA (integrovaná modulární architektura) a má zjednodušit a zlevnit výrobu díky použití standardizovaných modulů napříč modelovou řadou. Použita tak může být pro různorodá auta, od malých SUV po pick-upy. Její součástí navíc má být nová generace akumulátorů, s nikl-magnesium-kobaltovými či lithium-železito-fosfátovými články.

Nová Kia EV3 přizpůsobená evropské klientele by se přitom mohla vyrábět ve slovenské Žilině. Tamější závod bude do budoucna přizpůsoben výrobě elektřinou poháněných automobilů, které se tam mají začít produkovat v roce 2025. Jestli to bude rok příchodu modelu Kia EV3, je však zatím ve hvězdách. Korejská automobilka si pečlivě hlídá svá tajemství, a tak se mnohdy o jejích novinkách dozvíme jen krátce před jejich odhalením.

Kia v následujících letech hodlá čile expandovat na poli elektromobility. Do konce roku 2027 plánuje z globálního pohledu uvést hned 15 elektroaut, kterými chce pokrýt všechny důležité segmenty. Už dnes nabízí crossovery EV6 a Niro, které je nicméně dostupné i jako full-hybrid a plug-in hybrid. Dorazí i rodinné SUV EV9 a kompaktní SUV EV5. To už budou vozy s výhradně elektrickým pohonem, v rámci nabídky řady EV.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *