Jeep Avenger (2022-)

Jeep Avenger 2023

Jeep v roce 2022 podle očekávání odhalil svůj nejmenší model. Jmenuje se Jeep Avenger a na evropských trzích se začal prodávat v roce 2023. Jedná se o klíčovou součást elektrické budoucnosti značky. Po zveřejnění prvních informací v září 2022 se vůz o měsíc později světu kompletně představil na pařížském autosalonu 2022.

Toto malé SUV se v nabídce značky zařazuje pod model Renegade, když je primárně určeno pro evropské trhy, kde jsou takto malá SUV populární. S délkou 4.080 mm je o 160 mm kratší než Renegade.

Malý, ale typický Jeep

Podle očekávání tak jde o několik let avizované městské SUV, jehož vzhled se světu poprvé ukázal už na začátku roku. Tehdy ještě auto nemělo své jméno. Už tehdy se však mluvilo o elektrickém pohonu. Ani design se prakticky za těch pár měsíců nezměnil, sériový Avenger si tak uchová skryté kliky zadních dveří nebo svěží vzhled, avšak s typickými detaily Jeepu.

Vnitřek pak sází na moderní prvky i praktičnost. Na středovém panelu je usazen 10,25” digitální displej, doplněný o 7” nebo 10,25” obrazovku před řidičem, nechybí ani odkládací schránka s obřím objemem 34 litrů. Zavazadelník poskytuje objem 380 litrů.

I přes kompaktní rozměry se však myslelo na terénní schopnosti, charakteristickou vlastnost Jeepu. Konkrétně tu je v rámci segmentu skvělá světlost 200 mm, stejně jako nájezdový úhel s hodnotou 20° vpředu a 32° vzadu nebo přejezdový úhel 20°. To se má přitom hodit nejen při jízdě mimo zpevněné cesty, ale také při pohybu ve městě. Podvozek tvoří vzpěry McPherson vpředu a torzní příčka s panhardskou tyčí vzadu.

Jeep na elektřinu i benzin

Avenger debutoval výhradně jako elektromobil. Podle očekávání se základem stala nejnovější verze platformy CMP koncernu Stellantis určené pro vozy segmentu B. To konkrétně znamená pohon předních kol, baterie s kapacitou 54 kWh nebo elektromotor s výkonem 115 kW vyvinutý ve spolupráci s Nidec Leroy-Somer Holding. Dojezd auta má činit zhruba 400 km podle kombinovaného cyklu WLTP.

Později ale Jeep oznámil i příchod verze se spalovacím motorem. Konkrétně se pod kapotou objevil benzinový tříválec o objemu 1,2 litru a výkonu 74 kW. Na podzim 2023 debutovala varianta e-Hybrid využívající tříválec 1.2 MHEV v kombinaci s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou e-DCS6. Do ní je integrován elektrický motor využívající energii z lithium-iontové baterie, díky čemuž vůz zvládá krátké vzdálenosti čistě na elektřinu.

Jeep Avenger se zákazníkům oficiálně představil na pařížském autosalonu 2023, a to 17. října. Od téhož dne si vůz zákazníci mohli na vybraných trzích rezervovat. Fyzicky však Avenger k prodejcům dorazil až na začátku roku 2023. Výrobu bude mít na starosti závodu Fiatu v polských Tychách, kde se po jeho boku bude vyrábět také nové městské SUV značky Alfy Romeo, přezdívané Brennero.

Jeep Avenger je důležitá součást elektrické budoucnosti amerického specialisty na SUV. Do roku 2025 Jeep představí pro Evropu čtyři vozy s nulovými emisemi (patrně vedle elektroaut také plug-in hybridy), které zahrnou všechny klíčové segmenty. I díky tomu chce Jeep do roku 2030 na evropských trzích nabízet výhradně elektromobily.

Jeep Avenger: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4084 x 1776 x 1528 x 2652 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 355 litrů
  • Výroba: 2023- (Tychy, Polsko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *