Novinky

Nová Toyota Camry pro rok 2024 odhalena. Co prozradila?

Toyota pro rok 2024 představuje novou, už devátou generaci populárního sedanu Camry. Ta se veřejnosti prezentuje na právě probíhajícím autosalonu v Los Angeles. Co o sobě Camry 9. generace prezentovaná jako modelový rok 2025 při premiéře prozradila?

„Toyota Camry stoupá k novým výšinám bez kompromisů,“ tvrdila automobilka v jednom z teaserů chystané novinky. Spekulovalo se o tom, zda to nebude znamenat upravenou koncepci do podoby crossoverů, nakonec se tomu tak však nestalo. Samotná silueta sedanu zůstala zachována.

Celková vizáž je však rozhodně sportovnější než u konzervativně pojaté dnešní generace. Autorem jsou designéři amerických stylistických center Toyoty v Newport Beach, v Kalifornii a Ann Arboru, v Michiganu. Grafika světlometů se inspirovala u dnešního Priusu, vybrané verze pak mají ještě sportovněji pojatý styl, díky difusoru nebo zadnímu spoileru.

Interiér sází na dvojici obrazovek. Digitální přístrojový štít je 7″ nebo 12,3″ dle verze, dotykový displej infotainmentu má v závislosti na verzi úhlopříčku 8″ nebo 12,3″. Za příplatek je tu i 10″ head-up displej.

Co se týče techniky, tak platforma TNGA-K byla převzata z dnešní generace, avšak v inovované podobě. To mimo jiné přináší novinku v nabídce, v podobě hybridního pohonu s možností pohonu všech kol. Dosavadní Camry je ve formě hybridu výhradně předokolka. Naladění má být sprotovnější, což se týká hlavně sportovně stylizovaných derivátů.

Přichází Hybrid AWD

Podle očekávání se v útrobách objevuje nejnovější, pátá generace hybridního ústrojí Toyoty, která přinese ještě hladší chování a možnost delšího provozu čistě na elektřinu. K dispozici je kombinace dvou elektromotorů s 2,5litrovým benzinovým čtyřválcem, a to jako u prvního sedanu značky. Základní hybrid poskytuje výkon 165 kW, verze s pohonem všech kol poskytuje 170 kW.

Toyota Camry pro rok 2024, s interním označením XV80, je prezentováno jako auto navržené v USA a vyráběné v USA. Právě na americkém trhu se nové Camry začne prodávat jako první, a to na jaře 2024. Očekáváme tak, že do Evropy dorazí až v pozdější fázi. Klidně až na konci roku 2024, nebo možná ještě déle. Na nástupce už je nicméně nejvyšší čas, dnešní Camry (XV70) se vyrábí už od roku 2017.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *