KatalogMercedes-Benz

Mercedes-Benz GLE W167 (2019-)

Mercedes-Benz GLE s interním označením W167 je v pořadí druhá generace takto pojmenovaného luxusního SUV německé automobilky. Vůz byl představen v roce 2018 na tehdejším pařížském autosalonu, kdy nahradil předchozí generaci GLE označenou jako W166. Ta vstupovala na trh jako modernizovaná verze modelu ML, v rámci tehdejšího přejmenování modelů Mercedesu. Pokud bychom počítali i generace modelu známého jako ML, jde již o čtvrtou generaci velkého luxusního SUV od Mercedesu. Opět existuje také provedení GLE kupé, s interním označením C167.

Design vozu oproti předchozí generaci prošel zásadními změnami. GLE generace W167 prezentuje s výraznějšími tvary a robustními liniemi, které připomínají jeho příbuzného, ještě větší model GLS. Rozměrově se GLE ve srovnání s předchozí generací zvětšil – je o 105 mm delší, což přináší významné zvýšení prostoru pro posádku, zejména na zadních sedadlech. Umožnilo to nabídnout sedmimístnou variantu u výchozí karosářské verze. Pro vybrané trhy existuje dokonce ještě prodloužená varianta, s délkou 5.040 mm.

Technický základ poskytuje modulární platforma, která byla navržena pro zlepšení jízdních vlastností, komfortu a bezpečnosti. GLE druhé generace je vybaveno nezávislým vzduchovým odpružením a systémem E-Active Body Control, který může individuálně řídit odpružení a tlumení každého kola. Nechybí ani pokročilé asistenční systémy jako Trailer Manoeuvring Assist pro pomoc při parkování s přívěsem a asistent pro jízdu v kolonách.

Čtyřválce, šestiválce i osmiválec

GLE je dostupné s řadou motorových variant, včetně šestiválcových a osmiválcových motorů. Jako první debutoval šestiválcový benzinový mild-hybrid GLE 450 4Matic poskytující výkon 270 kW. Později dorazil i základní dieselový model GLE 300d 4Matic s dvoulitrovým čtyřválcem, stejně jako GLE 350d vybavené šestiválcovým turbodieselem, zatímco nejvýkonnější variantou je AMG GLE 63 S 4Matic+ s osmiválcovým motorem o výkonu 450 kW.

V roce 2020 debutovala plug-in hybridní verze GLE 350 de 4Matic. Tato verze kombinuje čtyřválcový dieselový motor s elektromotorem o výkonu 100 kW a nabízí dojezd na elektrický pohon až 99 km dle metodiky WLTP.

Facelift z roku 2023

Pro rok 2023 se Mercedes-Benz GLE dočkal modernizace. Ta pozměnila grafiku světlometů i koncových světel, stejně jako přední nárazník. Uvnitř se zase objevil nový volant s dotykovými plochami.

Hlavní změny se nicméně odehrály pod kapotou. Všechny jednotky se staly nově elektrifikované. Základní mild-hybridy doplnily plug-in hybridy s bateriemi pro dojezd až 109 km podle metodiky WLTP. Dvoulitrový turbodiesel GLE 300 d 4Matic (198 kW) doplnily třílitrové šestiválce, naftový GLE 450 d 4Matic (270 kW) a benzinový GLE 450 4Matic (280 kW) a sportovně laděný AMG GLE 53 4Matic+ s 320 kW. Vrcholem je pak osmiválec AMG GLE 63 s 450 kW. Plug-in hybridy zastupují benzinový GLE 400 e 4Matic a naftový GLE 350 de 4Matic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *