Čínská značka BYD loni oficiálně vstoupila na český trh a od té doby rychle expanduje. Jen po pár měsících má v českém portfoliu už osm modelů, přičemž na konci roku 2026 jich bude třináct! Zatím poslední novinkou je BYD Atto 2 DM-i, který byl na český trh oficiálně uveden tento týden. A já už ho měl možnost krátce vyzkoušet přímo na českých silnicích.
Obsah recenze
BYD Atto 2: Fotogalerie
Design: Spíše větší městské SUV
BYD 2 Atto DM-i je pro značku klíčovou novinkou. Jde totiž o městské SUV, tedy zástupce stále oblíbenější kategorie i na českém trhu. Jedná se o sourozence již nabízeného elektromobilu BYD 2 Atto, na rozdíl od něj jde však o plug-in hybrid, tedy přece jen pro české zákazníky zajímavější volbu.
Design přímo navazuje na již prodávaný elektromodel, což znamená tedy spíše účelně navrženou vizáž, bez zbytečných kudrlinek. Zkrátka jde o takovou čínskou Teslu, trochu zaměnitelné auto. I nabídka laků karoserie je spíše konzervativní, k dispozici jsou jen čtyři barvy, šedá, bílá, černá a modrá.
Na druhou stranu je to nepochybně nadčasové SUV, které nebude stárnout. Platí to hlavně pro příď, která je poněkud obyčejná. To zboku tu jsou zajímavě tvarované C-sloupky, vzadu zase najdeme nezvyklou grafiku koncových světel připomínající nekonečno.
Co se týče velikosti, s délkou 4.330 mm a rozvorem 2.620 mm, patří BYD Atto 2 DM-i spíše mezi ty větší zástupce kategorie městských SUV. Je už tak na dostřel kompaktním SUV. Velikostně odpovídá modelům jako Peugeot 2008 a Volkswagen T-Roc, které jsou považovány za hlavní konkurenty.
Recenze: Žádaný Volkswagen se v nové generaci nadmíru povedl. Vyrostl, jezdí parádně a vypadá dobře. Tahle nabídka osloví nejen ženy
Interiér: Ryze moderní
Kabina odpovídá dnešním trendům, v čínském zvyku je minimalistický, s minimem tlačítkem a veškerým ovládáním sdruženým do dotykové obrazovky multimediálního systému. Je volně stojící na středovém panelu, což spolu s jednoduchým tvarováním palubní desky pomáhá vzdušnosti kabiny. Má úctyhodné rozměry s úhlopříčkou 12,8″, díky čemuž se na středový panel opravdu nic dalšího nevejde, i výdechy ventilace jsou zvláštně umístěny pod obrazovkou, u šikovně sklopené bezdrátové nabíječky, díky které je na nabíjený mobil dobře vidět a přístroj navíc neklouže. Středový tunel je určený hlavně pro odkládání drobností, volič převodovky je umístěn vpravo pod volantem, po vzoru dnešních Volkswagenů nebo Mercedesů.
Multimediální systém pak opět dokazuje, že čínské automobilky v tomto směru umějí. Displej má skvělý detailní obraz díky vysokému rozlišení, což platí i pro obraz z kamerového systému. Infotainment je pak přehledný a rychle reagující na pokyny.
Navíc má zajímavé funkce, usnadňující jeho použití. Třeba teplotu klimatizace lze snadno nastavit dotykem a posunem tří prstů. K přímému nastavení asistenčních systémů se zase dostanete povytažením šikovné lišty, kterou si lze navíc individualizovat, a tak se k nastavení nejzásadnějších pomocníků rychle dostanete. BYD navíc reaguje na zpětnou vazbu zákazníků, a tak ještě tento měsíc bude k dispozici i hlasové ovládání přímo v češtině. Atto 2 DM-i navíc jako první model značky dostává integrované služby Google, které jsou přímo uložené v rámci systému, a to včetně nainstalovaných aplikací, jako třeba Spotify. Snadno lze tak synchronizovat vaše profily přímo s autem. Komu by pak nevyhovoval hlasový asistent Google, může si ho přepnout na BYD hlasový asistent. A k dispozici bude i AI asistent, pomocí něhož budete mít takového „online“ spolujezdce.
Za volantem se sedí spíše výše. Naopak vzadu je lavice ukotvena spíše níže nad podlahou, což souvisí s bateriemi plug-in hybridu v podlaze. Místa je tu však hodně, před koleny i nad hlavou. Sedí se tu však v celkem ležaté poloze, kvůli vcelku skloněnému opěradlu.
Zavazadlový prostor poskytuje objem 425 litrů, což při pohledu pod (poměrně těžké) víko trochu překvapí. Souvisí to s tím, že výchozí prostor je poměrně nízký, hodně místa se totiž schovává až pod dvojitým dnem. V takovém případě už toho do kufru naskládáte poměrně hodně. Škoda jen vyšší nakládací hrany nebo chybějícího elektrického ovládání pátých dveří.
Čínské alternativy k oblíbené Škodě Octavia. Možnosti tu jsou, bez kompromisů to však nejde
Motor: Unikátní „super hybrid“
BYD Atto 2 se už prodává jakožto elektromobil, přídomek DM-i odkazuje na plug-in hybridní pohon, který výrobce nazývá jako super hybrid. Jde přitom o unikátní řešení BYDu, od začátku přizpůsobené tomuto typu pohonu. Použitá technika tudíž nebyla plug-in hybridu přizpůsobena, ale jakožto plug-in hybrid od počátku vyvíjena. Spalovací motor v podobě benzinové patnáctistovky se čtyřmi válci je tak primárně konstruován jako pomocník elektromotoru, což se podepsalo na vysoké účinnosti a vlastně i nižším výkonu. Baterie jsou pak tenké, umístěné v podlaze.
K dispozici jsou dvě výkonové varianty, které se zároveň odlišují velikostí baterie a svou výbavou. V obou případech si přitom spoléhají na patnáctistovku se 72 kW, e-CVT převodovku a elektromotor se 145 kW. Základ má nicméně systémový výkon 122 kW a LFP baterii s využitelnou kapacitou 7,8 kWh, přičemž základní výbava Active zahrnuje mimo jiné LED světla, dešťový senzor, infotainment včetně navigace nebo zadní parkovací senzory.
Druhá verze má pak 156 kW a akumulátor s 18 kWh, přičemž výbavu Boost doplňuje funkce V2L pro možnost dobíjení externích zařízení, přední parkovací senzory, 17” kola, vyhřívaný volant, panoramatické střešní okno či 360 kamerový systém.
Při prvních jízdách jsem měl krátce možnost vyzkoušet silnější provedení. Sladění ústrojí je naprosto hladké, síla se jeví dostatečná. Spotřeba paliva testovaného exempláře činila hezkých pět litrů na 100 km.
Nejlepší malé SUV: Jaké vybrat do města, nejen pro ženy?
Jízdní vlastnosti: V rámci segmentu potěšující
První jízda s BYD Atto 2 DM-i byla krátká na nějaké detailnější zhodnocení. Jak už však bylo řečeno, sladění pohonu je hladké, spalovací motor je kultivovaný a dobře odhlučněný.
Podvozek tvoří v segmentu běžná kombinace vzpěr McPherson vpředu a torzní příčky vzadu. Dobrou zprávou je, že jednoduchá zadní náprava na nerovnostech nebouchá, celkové nastavení se však jeví tvrdší. Na nerovnostech trochu poskakuje, testovaný kus měl přitom běžná 17” kola.
Zdroj: Autorský článek
Sdílet článek:
BYD Atto 2 DM-i (2026): Základní technická data
| Verze | Boost DM-i 156 kW |
|---|---|
| Rok | 2026 |
| Objem motoru (ccm) | 1498 |
| Celkový výkon (kW) | 156 |
| Celkový točivý moment (Nm) | 300 |
| Převodovka | e-CVT |
| Maximální rychlost (km/h) | 180 |
| Zrychlení z 0-100 km/h (s) | 7,5 |
| Spotřeba paliva – kombinovaná dle WLTP (l/100 km) | 5,1 |
| Dojezd dle WLTP (km) | 1000 |
| Emise CO2 – kombinované dle WLTP (g/km) | 41 |
| Hmotnost pohotovostní/užitečná (kg) | 1620/490 |






