KatalogMercedes-Benz

Mercedes-Benz EQT (2022-)

Mercedes-Benz EQT je osobní dodávka s elektrickým pohonem představená v roce 2022. Jde o součást elektrické rodiny Mercedes EQ, konkrétně se jedná o automobil postavený na základech třídy T. EQT tudíž vznikl v rámci spolupráce mezi Mercedesem a aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi, využívá totiž základ Renaultu Kangoo třetí generace a Nissan Townstar.

Automobil se světu poprvé představil ve formě konceptu v květnu 2021, sériová verze následovala v prosinci 2022. Oproti konceptu vsadila na civilnější tvář, výrazně bližší sériové třídě T. Oproti Mercedesu T se spalovacími motory se elektrické EQT odlišil svébytnou maskou nebo jiným nárazníkem. Již koncept však naznačil koncepci osobní dodávky, s délkou 4,95 metru, která uveze až sedm lidí. Sériové provedení debutovalo v krátké verzi, s délkou 4,5 metru. Počítá se však i s delším provedením, s prodlouženým rozvorem. Jako první na trh nicméně vstoupila pětimístná verze.

Interiér je sdílen s třídou T, včetně 7″ displeje multimediálního systému.

Pohon zajišťuje již dobře známý, vpředu uložený elektromotor s výkonem 90 kW pohánějící přední kola. Čerpá svoji energii z baterií o kapacitě 45 kWh, umístěnou v podlaze. Podvozek tvoří vzpěry McPherson vpředu a jednoduchá zadní náprava s Panhardskou tyčí vzadu.

Obytný vůz s elektrickým pohonem

Automobil rovnou debutoval i ve formě obytného vozidla EQT Marco Polo. V prosinci 2022 představený koncept blízký sériové produkci je postaven na bázi EQT s prodlouženým rozvorem. V jeho výbavě nechybí výklopný stan na střeše s lůžkem s rozměry 1,97 x 0,97 metru a dolní lůžko s rozměry 2 x 1,15 metru. Nechybí ani dřez nebo externí lednička, stejně jako skříňky v zavazadlovém prostoru.

Výrobu zajišťuje závod Renaultu ve francouzském Maubeuge, kde se rovně vyrábí sourozenci se stejnou technikou, osobní dodávka Mercedes-Benz třídy T, užitkový vůz Mercedes-Benz Citan a modely Renault Kangoo a Nissan Townstar.

Mercedes-Benz EQT: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4498 x 1859 x 1819 x 2716 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 551 litrů
  • Výroba: 2022- (Maubeuge, Francie)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *