Volvo EX90 za rohem: Nové XC90 má své jméno

Volvo konečně potvrdilo, že nová generace jeho vlajkového SUV ponese označení EX90. Už dopředu bylo jasné, že třetí generace Volva XC90 pro rok 2022 se přejmenuje, nejčastěji se však spekulovalo o jménu Volvo Embla. Nakonec je tomu ale všechno jinak a novinka ponese právě název Volvo EX90. Představit se má 9. listopadu 2022.

Už nyní však švédská automobilka odhaluje první informace o chystané novince. Bezpečnostní výbava bude podle slov vedení to nejlepší v historii značky, a to v rámci snah Volva, aby v jeho vozech lidé při nehodách neumírali. V tomto směru tomu pomůže nová generace bezpečnostních asistentů, která má porozumět chování řidiče a jeho okolí. Rozpozná například únavu řidiče, stejně tak zvládne zareagovat na okolní hrozby.

Využije systém nejmodernějších senzorů, kamer, radarů a lidaru, který bude ovládat jedna hlavní počítačová platforma. Mají fungovat za každého počasí, s tím, že se budou učit, což má pomoci jejich funkčnosti. Podle Volva nové systém pomůžou snížit riziko úmrtí nebo vážného zranění při nehodě až o 20 %.

Nové stylistické prvky

Co se týče designu, tvary nového SUV Volvo EX90 prozradily dříve uniklé patentové snímky. Silueta podle těchto snímků bude „typická“ XC90. Doplní ji však nově řešená příď, která ještě zvýrazňuje motiv tzv. Thorova kladiva. Jeho tvar totiž nesou nově celé světlomety. Důležitou změnu najdeme i vzadu, kde už nejsou použita vertikálně orientovaná koncová světla, ale minimalistické řešení obdobné tomu u dnešních sedanů Volva.

Pokud nové Volvo EX90 tyto tvary opravdu použije, znamená to, že se nepotvrdí spekulace o možné proměně Volva XC90 třetí generace do podoby crossoveru. Tyto zprávy mluvily o inspiraci loňským konceptem Recharge, který se však u vozu na patentových snímcích promítá jen v některých detailech, především světlech.

Elektrický pohon

Pohon bude podle všeho ryze elektrický. Alespoň Volvo zatím mluví o čistě elektrické vlajkové lodi. Stále však není vyloučeno, že k dispozici budou i spalovací motory, respektive hybridy. Naopak turbodiesely zcela jistě nedorazí. Volvo se vznětových motorů hodlá zbavit, v rámci přechodu na elektromobilitu.

Právě zástavbu elektrického pohonu umožní nový technický základ, v podobě nové generace platforma SPA (tzv. SPA2). Architektura má být elektropohonu přizpůsobena třeba i tím, že kabina novinky má mít rovnou podlahu, bez tradičně vyvýšeného tunelu. Technika rovněž umožní použití pohonu všech kol, který už je dnes u tak velkého auta prakticky samozřejmostí.

Uvnitř pak čekejme multimediální systém vyvinutý ve spolupráci s Googlem. Právě na něj Volvo hodlá do budoucna vsadit.

Nové Volvo EX90 se světu představí ještě v roce 2022, do prodeje ale patrně zamíří až v roce 2023. To by měly být zveřejněny i jeho ceny. Na mezigenerační výměnu je ostatně nejvyšší čas, vždyť XC90 je na trhu již od roku 2015.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.