Novinky

Díváme se na nové Volvo Embla? Nástupce XC90 je za rohem

Volvo čile pracuje na nové generaci oblíbeného modelu XC90, která se má představit ještě během roku 2022. Navzdory prodejním úspěchům stávající generace tohoto rodinného SUV se nástupce má výrazně změnit. I proto se mluví o tom, že novinka pro rok 2022 ponese zcela nové označení, Volvo Embla. Podle všeho se díváme na první jeho snímky.

Embla, nebo XC90?

Na internet unikly patentového snímky blíže nespecifikovaného automobilu, kterým by mohla být právě nová generace Volva XC90, jež podle některých zdrojů ponese označení Embla. Známou siluetu doplňuje nově řešená příď, která ještě zvýrazňuje motiv tzv. Thorova kladiva. Jeho tvar totiž nesou nově celé světlomety. Důležitou změnu najdeme i vzadu, kde už nejsou použita vertikálně orientovaná koncová světla, ale minimalistické řešení obdobné tomu u dnešních sedanů Volva.

Každopádně se nepotvrdily spekulace, že by se Volvo XC90 třetí generace mělo proměnit do podoby crossoveru. Tyto zprávy mluvily o inspiraci loňským konceptem Recharge, který se však u vozu na patentových snímcích promítá jen v některých detailech, především světlech. Naopak silueta je „typická“ XC90. I proto se nabízí, že vedle nové XC90 vznikne ještě jeden automobil, který by právě mohl nést jméno Embla.

Nová technika

Ať už se automobil z nyní uniklých patentových snímcích bude jmenovat Volvo Embla, nebo XC90, jedno je jisté. Nabídne čistě elektrickou verzi, naopak v jeho portfoliu bude chybět turbodiesel. Volvo se takových agregátů postupně zbavuje, a to přestože právě ve velkých SUV (potažmo crossoverů) stále dávají v praxi největší smysl a jsou i pořád žádané. Benzinové motory pro novou XC90 nabídnuty budou, byť patrně výhradně v elektrifikované formě, jakožto mild-hybridy a plug-in hybridy.

Právě zástavbu elektrického pohonu umožní nový technický základ, v podobě nové generace platforma SPA (tzv. SPA2). Architektura má být elektropohonu přizpůsobena třeba i tím, že kabina novinky má mít rovnou podlahu, bez tradičně vyvýšeného tunelu. Technika rovněž umožní použití pohonu všech kol, který už je dnes u tak velkého auta prakticky samozřejmostí.

Uvnitř pak čekejme multimediální systém vyvinutý ve spolupráci s Googlem. Právě na něj Volvo hodlá do budoucna vsadit.

Únik patentových snímků přitom naznačuje, že nové SUV Volvo je za rohem. A podle všeho je tomu tak opravdu, nové Volvo XC90 (nebo Embla?) se podle zákulisních zpráv představí ještě během roku 2022. Ostatně dnešní XC90 je na trhu již od roku 2015, a tak na výměnu bude mít brzy nejvyšší čas. Už v následujících týdnech a měsících bychom se tak měli dozvědět více.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *