Formule E 2021/2022: Mercedes-EQ se loučí doublem

Formel E – Mercedes-EQ Formel E Team, Seoul E-Prix 2022

Letošní sezona šampionátu elektrických monopostů Formule E tento víkend vyvrcholila dvojicí závodů v korejském Soulu. Po jejich skončení se nejvíce radoval tým Mercedes-EQ. Ten v posledním závodě sezony 2021/2022 a jubilejním stém závodu tohoto šampionátu získal pohár konstruktérů. Jeho jezdec, Belgičan Stoffel Vandoorne se navíc stal mistrem světa.

Tento double byl přitom pro tým Mercedes druhý v pořadí. I loni se stříbrné šípy radovaly z titulu mezi týmy. Mezi jezdci však zvítězil Nyck de Vries. I přes tyto úspěchy však Mercedes z Formule E po letošní sezoně odchází. Týmová radost dřívější rozhodnutí trojcípé hvězdy nijak nezměnilo, podle vedení automobilky už účast ve Formuli E splnila vše co mohla. Paradoxem je, že Mercedes ve Formuli E střídá McLaren, který dokonce přebírá tým stříbrných šípů.

Vandoorne kontroloval situaci

Stejně jako před rokem to přitom byl boj až do posledního závodu. První závod v Soulu konaný v sobotu totiž ovlivnila hromadná nehoda, v níž se ocitl i de Vries. Chaotický závod nakonec ovládl Mitch Evans z Jaguaru, který si tím udržel do posledního závodu teoretickou šanci na mistrovský titul. V čele pořadí každopádně zůstával pozdější šampion Vandoorne, který měl případný úspěch ve svých rukou.

V druhém korejském závodu Vandoorne tak jen kontroloval situaci, když dojel druhý. Jeho rivalovi Evansovi se totiž nepovedla kvalifikace, v níž dojel až třináctý, a tak šanci na úspěch měl jen minimální. Z vítězství v posledním závodě sezony se nakonec radovat Edoardo Mortara z monacké stáje Venturi, která rovněž v sérii Formule E po letošní sezoně končí. Jeho tým převezme Maserati.

Formule E každopádně i přes tyto změny ve startovním roštu vstoupí do nové fáze. Nadcházející sezona 2022/2023 (pro šampionát devátá) totiž bude ve znamení nové generace monopostů, tzv. gen 3. Ta ještě vylepší elektrickou výzbroj monopostů, což má poprvé v historii série umožnit dobíjení monopostů v průběhu závodu. Tato novinka vedle McLarenu a Maserati přilákala také Nissan, který kompletně převezme tým e.dams a nově bude závodit jako Nissan Formule E Team.

Formule E 2021/2022: Konečné výsledky jezdců

Poř.JezdecTýmBody
1.Stoffel VANDOORNEMERCEDES-EQ FORMULA E TEAM213
2.Mitch EVANSJAGUAR TCS RACING180
3.Edoardo MORTARAROKIT VENTURI RACING169
4.Jean-Éric VERGNEDS TECHEETAH144
5.Lucas DI GRASSIROKIT VENTURI RACING126
6.Jake DENNISAVALANCHE ANDRETTI FORMULA E126

Formule E 2021/2022: Konečné pořadí týmů

Poř.TýmBody
1.MERCEDES-EQ FORMULA E TEAM319
2.ROKIT VENTURI RACING295
3.DS TECHEETAH266
4.JAGUAR TCS RACING231
5.ENVISION RACING194
6.AVALANCHE ANDRETTI FORMULA E150

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *