Audi v roce 2023: Nová SUV a co nová A4?

Audi Q4 e-tron sketch

Rok 2023 je už za rohem, a tak se u mnohých automobilek už rýsují novinky, které budou v následujících měsících představeny. Audi je však ohledně nových automobilů tajemné, o svých novinkách pro rok 2023 zatím spíše mlčí.

Nová SUV

„Aktuálně můžeme prozradit pouze to, že na konci zimy, začátku jara dorazí k prodejcům první Q8 e-tron,“ prozrazuje Jiří Rozkošný, PR specialista značky Audi pro český trh. Q8 e-tron je přitom modernizované velké SUV, dosud prodávané jako Audi e-tron, respektive Audi e-tron Sportback. Oproti Q8 se spalovacími motory se přitom Q8 e-tron neliší jen čistě elektrickým pohonem, ale také svébytným designem.

Oproti stávajícímu e-tron/e-tron Sportback přitom došlo ke spíše decentním stylistickým změnám. Zajímavější jsou však technické úpravy Kapacita baterií byla zvětšena na 114 kWh u vybraných verzí (106 kWh využitelná kapacita), což u Q8 Sportback vede k dojezdu až 600 km dle metodiky WLTP. Došlo také k navýšení výkonu jednotlivých verzí.

A co další modely?

Během roku 2023 dorazí také další elektrické SUV od Audi. Bude se jmenovat Q6 e-tron a půjde o úplnou novinku v nabídce, umístěnou velikostně mezi modely Q4 e-tron a Q8 e-tron. Podle zákulisních informací se představí na podzim. To je rozdíl podle dřívějších zpráv, které naznačovaly, že se tato novinka Audi začne prodávat už na jaře 2023. Důvody zdržení jsou podle všeho dva. Jednak situace v autoprůmyslu, kdy automobilky pořád bojují s nedostatkem výrobních dílů, což pozdržuje dodávky a tím i příchod novinek – pokud se ještě nedoprodaly stávající vozy, nemá moc smysl představovat nové. Jednak fakt, že se pozdržely přípravy nové platformy PPE, která bude použita v útrobách Q6 e-tron. Tu použije i Porsche Macan EV, které se rovněž pozdrželo.

Právě pozdržení PPE je důvod, proč se v posledních týdnech už zase nemluví o Audi A6 e-tron, novém elektrickém modelu vyšší střední třídy, které tuto novou techniku má rovněž použít. Také A6 e-tron se opozdí a nakonec bude ukázáno až v roce 2023, ne-li ještě později. V nabídce má každopádně doplnit, ne nahradit A6 se spalovacími motory, které má být vrzy modernizováno. Byť posunutí jejího příchodu může tyto plány ještě změnit.

Stejně tak se v poslední době přestalo mluvit o novém Audi A4 generace B10, které přitom mělo být podle původních plánů představeno již v roce 2022. Nyní zákulisní zdroje neurčitě mluví, že si na novou A4 „ještě počkáme“.

Nová A4 má být každopádně dostupná také ve formě elektromobilu. Verze se spalovacím motorem nadále má nabídnout i šestiválce, není však vyloučeno, že jen pro nejsilnější modely S4 a RS4.

Nepřehlédněte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *