Audi Q6 e-tron se blíží. Co čekat od nového SUV?

Vozy SUV jsou pro značku Audi dnes už klíčová záležitost. Jejich nabídka se postupně rozšířila, přičemž tato expanze neskončí ani do budoucna. Aktuálně Audi pracuje na zcela novém SUV Q6 e-tron, které na trh vstoupí na konci roku 2023. Už nyní se ukazuje v zamaskované podobě na prvních fotografiích. Co od něj čekat?

Přípravu takto pojmenovaného automobilu už dříve potvrdil sám šéf automobilky Audi Markus Duessman. Jak z názvu vyplývá, půjde o vůz vyplňující mezeru mezi modely Q5 a Q7 s tím, že se bude jednat o elektřinou poháněný automobil. Bude to přitom podobně velké auto jako již nabízená dvojice Q8 e-tron a Q8 e-tron Sportback, přesto je Q6 nenahradí. Také Q6 e-tron každopádně nabídne dvě karosářské verze, jak naznačují špionážní fotky maskovaných prototypů.

Pro Audi Q6 e-tron bude důležité z toho důvodu, že využije zcela nový technický základ, v podobě nově vyvíjené platformy PPE. Ta bude v rámci koncernu VW Group určena pro větší, luxusnější elektromobily. Q6 e-tron ji má sdílet například s chystanou elektrickou verzí Porsche Macan. Samo Audi ji pak rovněž využije pro připravované A6 e-tron.

Nejmodernější technika

S ohledem na využití má být PPE vyspělejší architekturou než už rozšířené MEB určené pro elektromobily mainstreamových značek. PPE umožní třeba použití natáčení zadních kol nebo vzduchového odpružení. Součástí bude nově vyvinutý 800V systém umožňující superrychlé dobíjení. 

Informace o nabízených derivátech neznáme. Čile se ale spekuluje o přípravách vrcholné varianty RS Q6 e-tron, která by mohla nabídnout výkon až 447 kW.

Co se týče designu, i přes pečlivou kamufláž zamaskované prototypy naznačily použití rozdělených světlometů. Vnitřek pak zřejmě využije volně stojícího displeje na vrchu středového panelu, což přitom dnes už není tak obvyklé řešení. Šéfdesignér Audi Marc Lichte přitom magazínu Autocar potvrdil, že Q6 bude jedním ze zástupců nové stylistického směru značky.

Podle dřívějších informací se nové Audi Q6 e-tron mělo představit ještě během roku 2022. K tomu ale nakonec nedošlo, představí se až letos, s tím, že prodávat by se mělo začít až na konci roku 2023. Cena Q6 e-tron zatím stanovena nebyla.

Audi Q6 e-tron bude už sedmou SUV-řadou značky v její evropské nabídce. Už dnes je tu malý crossover Q2, kompaktní Q3, elektrické Q4 e-tron, středně velké Q5, velké Q7, SUV-kupé Q8 a elektrické Q8 e-tron. Některé z nich (Q3, Q4 e-tron, Q5 a Q8 e-tron) jsou dokonce dostupné i ve formě druhé karosářské verze, sportovně laděného Sportbacku. Pro Čínu tu jsou pak prodloužené modely Q2L nebo Q5L, stejně jako rodinné Q6, které však s chystaným Q6 e-tron nemá mít nic společného. Půjde o jeden z více než 10 nových elektromodelů chystaných do roku 2025.

Vydáno 8.8.2022 8:59, aktualizováno 16.3.2023 18:29

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *