Novinky

Audi Q6 e-tron ukazuje interiér. Co čekat od nového SUV?

Vozy SUV jsou pro značku Audi dnes už klíčová záležitost. Jejich nabídka se postupně rozšířila, přičemž tato expanze neskončí ani do budoucna. Aktuálně Audi pracuje na zcela novém SUV Q6 e-tron, které se světu během roku 2023 postupně odhaluje. Ukázalo se v zamaskované podobě na postupně zveřejňovaných fotografiích, kdy postupně o sobě odhaluje další a další detaily. Později následovaly i fotografie interiéru. Co od něj čekat?

Přípravu takto pojmenovaného automobilu už dříve potvrdil sám šéf automobilky Audi Markus Duessman. Jak z názvu vyplývá, půjde o vůz vyplňující mezeru mezi modely Q5 a Q7 s tím, že se bude jednat o elektřinou poháněný automobil. Bude to přitom podobně velké auto jako Q5, k níž bude de facto elektrickou alternativou. Také Q6 e-tron každopádně nabídne dvě karosářské verze, jak naznačují špionážní fotky maskovaných prototypů.

Nová technika

Pro Audi Q6 e-tron bude důležité z toho důvodu, že využije zcela nový technický základ, v podobě nově vyvíjené platformy PPE. Ta bude v rámci koncernu VW Group určena pro středně velké a velké, luxusní elektromobily prémiových a luxusních značek. Třeba Škoda či VW tak tuto architekturu nepoužije.

Q6 e-tron ji má sdílet například s chystanou elektrickou verzí Porsche Macan. Audi ji totiž vyvíjí společně s Porsche. Samo Audi na ní rovněž postaví připravované A6 e-tron.

Platforma využívá znalostí z vývoje MEB, proti níž se však bude v lecčems lišit, třeba díky 800V elektrickému systému a možnosti dobíjení výkonem až 270 kW. Možná i proto však Audi a Porsche řešily při jejím vývoji potíže, a tak se její příchod zdržel. První vozy s tímto základem tak na trh dorazí až v roce 2024, zatímco podle původních plánů to mělo být zhruba o rok dříve.

Nejmodernější technika

S ohledem na využití má být PPE vyspělejší architekturou než už rozšířené MEB určené pro elektromobily mainstreamových značek. PPE umožní třeba použití natáčení zadních kol nebo vzduchového odpružení. Součástí bude nově vyvinutý 800V systém umožňující superrychlé dobíjení. 

Detailní informace o nabízených derivátech neznáme. Potvrzen byl však příchod modelu Q6 e-tron 55 s dvojicí elektromotorů o kombinovaném výkonu 271 kW a bateriemi s údajnou kapacitou 100 kW. Čile se také spekuluje o přípravách vrcholné varianty RS Q6 e-tron, která by mohla nabídnout výkon až 447 kW.

A co design?

Co se týče designu, i přes pečlivou kamufláž zamaskované prototypy naznačily použití rozdělených světlometů. Vnitřek pak zřejmě využije volně stojícího displeje na vrchu středového panelu, což přitom dnes už není tak obvyklé řešení. Šéfdesignér Audi Marc Lichte přitom magazínu Autocar potvrdil, že Q6 bude jedním ze zástupců nové stylistického směru značky.

Interiér Q6 etron

Zveřejněné fotografie interiéru Q6 e-tron potvrzují použití nejmodernější techniky. Hlavním motivem je zakřivený displej multimediálního systému s úctyhodnou úhlopříčkou 14,5 palce. Doplňuje ho přitom nejen dnes už typický digitální přístrojový štít, s úhlopříčkou 11,9″, ale také obrazovka spolujezdce, s úhlopříčkou 10,9″. Umístěná v palubní desce umožňuje nastavení navigace nebo přehrávače hudby.

Podle dřívějších informací se nové Audi Q6 e-tron mělo představit ještě během roku 2022. K tomu ale nakonec nedošlo, představí se až letos, s tím, že prodávat by se mělo začít až na konci roku 2024. Jan Hurt, jednatel společnosti Porsche Česká republika, dovozce vozů Audi, odhalil, že se novinka představí 3. září 2023, vpředvečer letošního autosalonu IAA v Mnichově. Cena Q6 e-tron zatím stanovena nebyla.

Audi Q6 e-tron bude už sedmou SUV-řadou značky v její evropské nabídce. Už dnes je tu malý crossover Q2, kompaktní Q3, elektrické Q4 e-tron, středně velké Q5, velké Q7, SUV-kupé Q8 a elektrické Q8 e-tron. Některé z nich (Q3, Q4 e-tron, Q5 a Q8 e-tron) jsou dokonce dostupné i ve formě druhé karosářské verze, sportovně laděného Sportbacku. Pro Čínu tu jsou pak prodloužené modely Q2L nebo Q5L, stejně jako rodinné Q6, které však s chystaným Q6 e-tron nemá mít nic společného. Půjde o jeden z více než 10 nových elektromodelů chystaných do roku 2025.

Vydáno 8.8.2022 8:59, aktualizováno 30.8.2023 18:58

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *