Novinky

Nový Hyundai Santa Fe pro rok 2023 odhalen. Luxusnější a drsnější

Hyundai v roce 2023 postupně představí doslova záplavu novinek, přičemž jednou z nich je také nová generace velkého SUV Santa Fe. Jelikož si Hyundai jako tradičně dobře hlídá své chystané novinky, o nové Santa Fe jsme toho dlouho nic moc nevěděli. Až nyní se Hyundai Santa Fe kompletně odhaluje a spolu s tím oznamuje i kompletní oficiální informace. Co tudíž od Hyundaie Santa Fe pro rok 2023 očekávat?

Docela výrazné změny, alespoň z hlediska designu. Zveřejněné fotografie potvrdily snímky dříve zachycených prototypů které i přes tlustou kamufláž dopředu naznačovaly radikální změnu tvarů. Nový Hyundai Santa Fe pro rok 2023 sází na hranatou karoserii s drsně se tvářící přídí, se světlomety s motivem písmena H, jež se objevuje i uvnitř. Motiv písmene H je použit na přístrojové desce a výdeších klimatizace.

Delší dobu se mluvilo o inspiraci Land Roverem Discovery nebo Defender, což zveřejněné snímky potvrdily. Zajímavostí přitom je, že designéři tentokrát začali vůz navrhovat od zvětšeného víka kufru, pro větší praktičnost. Objem zavazadlového prostoru mimochodem činí 725 litrů, šířka zadního vstupního otvoru je 1.275 mm, o 145 mm více jak u předchůdce.

Vozům Land Rover ostatně novinka Hyundai odpovídá také svým charakterem. Nová generace Santa Fe pro rok 2023 je velkým SUV pro rodiny, s prémiovým interiérem, který má charakterizovat hlavně praktičnost a prostornost. Auto navíc dělá další krok směrem k luxusní kategorii.

Uvnitř očekávejme vybrané materiály a moderní prvky, včetně panoramatického, zakřiveného displeje a dvou bezdrátových nabíječek. Zakřivený displej propojuje 12,3“ zobrazovací plochy digitálního panelu sdružených přístrojů a informačního a zábavního systému. Automatická klimatizace se pak ovládá pomocí 6,6“ dotykového displeje

Kompletně sklopná sedadla ve druhé a třetí řadě vytvářejí vzadu terasovitě uspořádaný prostor s širším přístupem. Nové Santa Fe nabízí v reakci na požadavky zákazníků údajně nejlepší komfort ve třetí řadě sedadel ve své třídě (díky nastavitelnému sklonu opěradel) a více prostoru pro hlavu.

Jen hybridy

Naopak z hlediska techniky jsme toho dlouho moc nevěděli. Nakonec v Evropě včetně českého trhu bude Santa Fe nové generace nabízeno se dvěma variantami pohonu. Hybridní jednotka založená na přeplňovaném zážehovém motoru 1,6 litru nabízí nejvyšší výkon 132 kW a maximální točivý moment 265 Nm. Doplní ji její plug-in hybridní varianta s nejvyšším výkonem 118 kW a maximálním točivým momentem 265 Nm.

V Koreji a Severní Americe bude auto k dispozici taktéž s dvěma variantami pohonu. Přeplňovaný zážehový motor 2,5 litru je doplněn výše zmíněnou hybridní jednotkou. V určitých regionech budou mít zákazníci na výběr také zážehový motor 2,5 litru s nejvyšším výkonem 143 kW a maximálním točivým momentem 246 Nm.

Potvrzují se tak zákulisní zprávy, naznačující, že nový Hyundai Santa Fe nabídne z globálního pohledu čtyři motorizace. O turbodieselu 2.2 CRDi zprávy mlčely, a jak se následně potvrdilo, novinka vsadí výhradně na benzinové jednotky.

Na evropské trhy – včetně toho českého – bude nový Hyundai Santa Fe uveden v první polovině roku 2024. Prodej pro korejský trh bude zahájen již ve druhé polovině tohoto roku. Severoamerická premiéra se uskuteční na letošním autosalonu v Los Angeles.

Hyundai mimochodem pro rok 2023 chystá celou záplavu novinek. Prakticky celá evropská modelová řada se dočká modernizace. Faceliftem postupně projdou modely i10, i20, i30 (včetně sportovní verze i30 N), Bayon i Tucson. Dorazí i sportovní elektrický crossover IONIQ 5 N a nový Hyundai Kona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *