Hyundai Tucson NX4 (2020-)

Hyundai Tucson s interním označením NX4 je v pořadí již čtvrtá generace takto pojmenovaného kompaktního SUV, která debutovala v roce 2020. Oproti předchůdci prošla revoluční designérskou změnou. Přitom zároveň vsadila na rozsáhlou elektrifikaci nabídky. Za úkol měla navázat na úspěchy předchozích tří generací, kterých se dohromady mezi lety 2004 a 2020 prodalo na sedm milionů exemplářů.

Design automobilu se inspiroval konceptem Vision T z roku 2019. Stal se vyjádřením nového, postupně se vyvíjejícího se designérského směru značky Sensuous Sportiness (smyslná sportovnost), jehož hlavním motivem je v tomto případě šperk, respektive jeho ostré hrany. Příď definují unikátní světlomety prostupující do masky chladiče, vzadu zase najdeme minimalistická koncová světla propojená vodorovnou linkou. Čistotě zádě pak pomáhá přesunutí loga výrobce k zadnímu oknu a stírače k střešnímu spoileru.

Co se pak týče rozměrů, tak Tucson čtvrté generace mírně vyrostl všemi směry. Stal se o 20 mm delší, o 15 mm širší a o 5 mm vyšší než třetí generace Hyundaie Tucson. Rozvor se natáhl o 10 mm.

Nově koncipovaný je také interiér, který využil nejmodernějších trendů. Před řidičem se nachází digitální přístrojový štít s displejem o úhlopříčce 10,25″, jehož zajímavostí je chybějící klasická kaplička. To má umocňovat vzdušnost kabiny. Další obrazovka s úhlopříčkou 10,25″, tentokrát dotyková, je pak zakomponovaná do středového panelu. Doplňují ji dotykové ovladače klimatizace, Tucson 4 se tak stává prvním Hyundaiem, který vsadil na plně dotykovou konzoli.

Bohatá nabídka hybridů

Době premiéry tohoto SUV odpovídá také nabídka motorů. Jen dvě jednotky jsou nehybridní, benzinový čtyřválec 1.6 T-GDI (110 kW) a turbodiesel 1.6 CRDi (85 kW). Dále jsou tu mildhybridy 1.6 T-GDI (ve verzích 110 kW a 132 kW) a 1.6 CRDi (100 kW), které doplňuje i full-hybrid o kombinovaném výkonu 169 kW. Ten kombinuje 1.6 T-GDI s elektrickým motorem o výkonu 44,2 kW, lithium-ion polymerovou baterií s kapacitou 1,49 kWh a šestistupňovou automatickou převodovkou. Později dorazí též plug-in hybrid s kombinovaným výkonem 195 kW.

Podvozek tvoří osvědčená kombinace vzpěr MacPherson vpředu a víceprvkového zavěšení vzadu. Za příplatek se počítá s pohonem všech kol a elektronicky řízenými tlumiči.

Hyundai Tucson (NX4) je nadále globálním automobilem, vyráběným v různých koutech světa. Výrobu verze pro Evropu má nadále na starosti český závod Hyundaie v Nošovicích, stejně jako v případě předchozích generací TL a LM (v Evropě známé jako ix35).

Hyundai Tucson: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4500 x 1865 x 1650 x 2680 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: až 620 litrů
  • Výroba: 2020- (Nošovice, Česká republika)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *