Nové Audi Q5 se rýsuje na rok 2023. Dostane spalovací motory

Audi Urbansphere Concept 2022

Audi patří mezi automobilky, které se v nadcházejících letech hodlají na evropských trzích orientovat výhradně na elektrovozy. V nejbližších letech tak na trh dorazí poslední sériové vozy čtyř kruhů, které ještě budou nabízet spalovací motory. Jedním z nich bude i nové Audi Q5, které má dorazit v roce 2023. S blížící se premiérou se začínají rýsovat první informace o této připravované novince.

Pro Audi klíčový model

Nové Audi Q5 bude v pořadí už třetí generace tohoto středně velkého SUV. Poprvé se v nabídce značky model Q5 objevil v roce 2008 a od té doby si vybudoval nezastupitelnou roli. Aktuálně je totiž Q5 z celosvětového hlediska nejen nejprodávanější SUV Audi, ale také jeho nejprodávanější model vůbec. Za rok 2021 dosáhlo na takřka 300.000 předaných kusů zákazníkům. I proto bude úspěch novinky pro výrobce klíčový, vývoj tak má velkou prioritu.

Audi Q5 dokázalo zaujmout v různých koutech světa, což se bude muset povést také nástupci. I proto se očekává, že se design vozu během mezigenerační proměny tolik nezmění a že vnější rozměry zůstanou prakticky zachovány. Ostatně jen postupná evoluce tvarů je pro Audi typická. Novinkou by každopádně mohla být koncová světla propojená vodorovnou světelnou linkou. Vyloučena pak není inspirace letošním konceptem Audi Urbansphere (detail na titulním snímku).

Naopak uvnitř se očekávají velké změny. Čtyři kruhy kabiny zkrátka umějí, a tak se očekává posunutí kvality a luxusu o další krok dále. Očekávejme také tu nejmodernější techniku, jako jsou displeje s detailním rozlišením.

Elektro jako samostatný model Q6

Základem nové generace Audi Q5 se podle všeho stane evoluce platformy MQB evo známé z aktuální generace, stejnou verzi architektury má využít i připravované Audi A4 generace B10, očekávané ještě letos.. Pro Q5 III se nadále počítá se spalovacími motory, byť zřejmě budou výhradně elektrifikovány. V Evropě se i kvůli emisním normám očekává nasazení mild-hybridů i plug-in hybridů. Primárně má nabídka stát na čtyřválcích 2.0 TFSI a 2.0 TDI.

Naopak čistě elektrické Audi Q5 do Evropy podle všeho nedorazí. Čtyři kruhy totiž chystají samostatné SUV s čistě elektrickým pohonem obdobné velikosti jako Q5. Má se jmenovat Audi Q6 e-tron a dorazit má v roce 2024, se základem ve zcela nové platformě PPE. Není přitom vyloučeno, že Q6 e-tron nabídne dynamicky střiženou karoserii, a tak může defacto nahradit dnešní Q5 Sportback uvedené v rámci faceliftu dnešní generace v roce 2020.

Nové Audi Q5 třetí generace se podle zákulisních zpráv představí v roce 2023. To se začne i prodávat, byť není vyloučeno, že prodeje auta se plně rozběhnou až na přelomu let 2023 a 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *