Nová Škoda Epiq dorazí v roce 2025. Bude to elektrický Kamiq

Škoda Epiq 2025

Škoda Auto odhaluje podobu nového malého SUV s elektrickým pohonem, které je chystané pro rok 2025. Představuje ve formě vize Škoda Epiq, která leccos ukazuje z chystaného auta. Co novinka o sobě prozradila?

Dnes představujeme další důležitý krok v tomto směru: designovou studii nového plně elektrického městského crossoveru Škoda Epiq, který bude oficiálně představen v roce 2025 s cenou kolem 25.000 eur, díky čemuž se e-mobilita stane ještě dostupnější,“ uvedl na premiéře Klaus Zellmer, předseda představenstva automobilky Škoda. Nový Epiq je tudíž vyvíjen tak, aby mohl stát okolo 590.000 korun, což je na poměry elektroaut nízká cenovka.

Chystaná novinka se podle dřívějších zpráv stane základním modelem značky. Půjde o subkompaktní automobil segmentu B s délkou 4,1 metru. I přes takové kompaktní rozměry má nabídnout velký zavazadelník, údajně s objemem až 490 litrů.

Design využívá prvků stylistického směru Modern Solid, který ukázal koncept Vision 7S. Oproti dnešní generaci aut mladoboleslavské značky se v lecčems liší, nejen novým logem.

A co technika?

Základem bude kvůli snížení nákladů nová platforma MEB Entry přizpůsobená právě cenově dostupným elektromobilům, která se prvně ukázala v konceptu Volkswagen ID.2all. Oproti dnes známé architektuře MEB se liší poháněnými koly – elektromotor je u této architektury umístěn vpředu pro pohon přední nápravy, což pomůže snížit cenu konstrukce. 

V souvislosti s akumulátorem se pak mluví o použití lithium-železo-fosfátových článků, které mají být až o polovinu levnější než dnešní bateriové články, což má opět pomoci snížit cenu takového vozu. Vzhledem k tomu nemá vadit nižší rychlost nabíjení nebo právě nižší kapacita, spjatá s tímto typem článků.

Prakticky jistotou už je také výroba auta ve Španělsku, v továrně Martorell patřící SEATu/Cupře. Tento závod se totiž do budoucna přizpůsobí výrobě cenově dostupných elektromobilů. Vedle nové malé Škody Epiq se tam mají od roku 2025 vyrábět i připravovaný Volkswagen ID.2 a chystaná Cupra UrbanRebel.

Další elektrické škodovky

Malé elektrické SUV Škoda Epiq je součástí budoucích plánů mladoboleslavské automobilky. Ta do roku 2026 hodlá nově prodávat hned šest elektroaut. Vedle Enyaqu iV a Enyaqu iV Coupé, které budou v roce 2025 modernizovány ve stylu nového designu Modern Solid, půjde o kompaktní SUV Elroq o velikosti Karoqu pro rok 2024, a 4,9 metru dlouhé, sedmimístné SUV, což bude sériová verze konceptu Vision 7S. V roce 2026 pak dorazí i velké elektrické kombi s délkou kolem 4,7 metru. Škoda hodlá do těchto vozů investovat miliardy eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *