CitroënKatalog

Citroën C3 (2023-)

Citroën C3 s interním označením CC21 je čtvrtá generace takto pojmenovaného městského hatchbacku, která debutovala na podzim 2023. Nejprve se představila v, čistě elektrické podobě ë-C3, kterou na začátku roku 2024 doplnily i verze se spalovacím motorem. Po jeho boku se bude prodávat Citroën C3 Aircross druhé generace, který využije shodný technický základ.

Nový Citroën C3 čtvrté generace sází na styl malého SUV, jak potvrzovaly už dřívější zprávy z Francie. Konkrétně se auto hodně inspirovalo konceptem Oli, hlavně z hlediska čelní partie, jak dopředu naznačil první oficiální teaser auta. Nechybí ani nové logo Citroënu. Autorem designu bude Pierre Leclerq se svým týmem.

Délkou 4.010 mm však nadále odpovídá kategorii malých automobilů, mezigenerační zvýšení o 100 mm však zdůrazňuje stavbu malého SUV.

Interiér je jednoduchý, s kompaktním volantem a 10,25″ obrazovkou infotainmentu. Zvláštností je pak prvek nazývaný jako „head-up displej“. Nejde však o promítání na čelní sklo, avšak o minimalistický displej s důležitými informace posunutý k patě čelního skla.

Hrátky s technikou

Zajímavostí jsou pak zprávy o technice. Základem se stává globální platforma Smart Car přizpůsobená elektrickému pohonu a cenově dostupným automobilům. Už dříve byla použita u vozů pro Indii nebo Jižní Amerika.

Automobil na trh nejprve s akumulátorem o kapacitě 44 kWh, která má zajistit dojezd až 320 km na jedno nabití dle metodiky WLTP. Baterie lze rychlonabíjet stejnosměrným proudem o výkonu 100 kW, z 10 na 80 % kapacity se dobijí za 26 minut. Výkon elektromotoru činí 83 kW, maximální rychlost je pak nastavena na 135 km/h, která souvisí s primárním využitím v městském a příměstském prostředí.

V roce 2025 však přijde ještě cenově dostupnější varianta, s dojezdem 200 km.

Později debutovala i verze se spalovacím motorem, podle očekávání ve formě benzinového tříválce 1.2 PureTech o výkonu 74 kW. K dispozici je buď s šestistupňovým manuálem nebo šestistupňovým automatem, ve formě hybridu, kdy spalovací motor doplňuje pomocný elektromotor s 21 kW.

Nový Citroën ë-C3 se začne prodávat ve druhém čtvrtletí 2024. Výrobu pro evropské trhy bude mít na starosti slovenský závod v Trnavě, kde se vyrábí už dosavadní C3. První cena v době uvedení do prodeje činí 23.300 eur, což je v přepočtu zhruba 575.000 korun, čímž skutečně patří mezi nejlevnější elektromobily na trhu. 

Citroën ë-C3: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4010 x 1760 x 1570 x ? mm
  • Objem kufru: 310 litrů
  • Výroba: 2023- (Trnava, Slovensko)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *