Novinky

Nový Citroën C3 Aircross pro rok 2024 je tu. Má 7 míst!

Citroën má v rámci koncernu Stellantis hrát roli cenově dostupné značky, která však zároveň hodlá lákat na avantgardní design. Tento charakter dále utvrdí nová generace aut. Její součástí je také nový Citroën C3 Aircross, který se nakonec oficiálně představil 18. dubnu 2024. Následuje po nové generaci hatchbacku Citroën C3, která se představila loni v říjnu.

Stejně jako nová C3 se i C3 Aircross dočkal nového designu, navrženého dle nového stylistického směru značky. Jeho autorem je Pierre Leclercq se svým týmem. Hlavní inspirací byl koncept Citroën Oli, což se projeví na hranatém tvarování karoserie nebo tvarech předních partií. Navíc využívá nové logo Citroënu, které je inspirované tím zcela původním. Už první špionážní snímky maskovaných prototypů pak naznačily znatelný nárůst rozměrů, což se potvrdilo při premiéře. Větší karoserie je dlouhá 4.390 mm.

To se projevuje hlavně uvnitř. Nový C3 Aircross totiž je až sedmimístným automobilem! Jde tak o přímého konkurenta pro crossover Dacia Jogger.

Vnitřek navazuje na koncepci z nové C3. To znamená vysoko umístěný přístrojový štít nazývaný head-up displej a velký displej infotainmentu. Nečekejme ale takový luxus jako třeba u Peugeotu. Citroën je levněji zacílená značka, což někde bude muset být znát.

C3 Aircross nově jako elektromobil

Podle očekávání vůz využívá levnější architekturu Smart Car z nové C3, což se podepisuje i na nabídce. Při premiéře automobilka propaguje hlavně elektromobil ë-C3 Aircross s výkonem 83 kW a 44kWh akumulátorem po dojezd až 320 km dle metodiky WLTP.

Nadále však budou k dispozici i spalovací motory. Primárně by se měla nabídka točit okolo benzínového tříválce 1.2 PureTech. Vedle základní verze se 74 kW by mohl dostat i 48V mild-hybridní verzi o výkonu 100 kW. Naopak turbodiesel 1.5 Blue HDi už patrně nabídnut nebude.

Nový Citroën C3 Aircross s interním označením CC24 se představil na jaře 2024 Debut se tak nakonec odehrál asi o rok později, než se původně plánovalo. Jeho cena zatím stanovena nebyla, dá se však očekávat, že by C3 Aircross mohl patřit mezi nejlevnější SUV na českém trhu. Výrobu zajistí slovenský závod koncernu Stellantis v Trnavě. Po jeho boku se tam bude vyrábět i nový Opel Crossland, možná přejmenovaný na Frontera.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *