Nový Citroën C3 Aircross pro rok 2024 je tu. Má 7 míst!

Citroën ë-C3 Aircross 2024

Citroën má v rámci koncernu Stellantis hrát roli cenově dostupné značky, která však zároveň hodlá lákat na avantgardní design. Tento charakter dále utvrdí nová generace aut. Její součástí je také nový Citroën C3 Aircross, který se nakonec oficiálně představil 18. dubna 2024. Následuje po nové generaci hatchbacku Citroën C3, která se představila loni v říjnu.

Stejně jako nová C3 se i C3 Aircross dočkal nového designu, navrženého dle nového stylistického směru značky. Jeho autorem je Pierre Leclercq se svým týmem. Hlavní inspirací byl koncept Citroën Oli, což se projeví na hranatém tvarování karoserie nebo tvarech předních partií. Navíc využívá nové logo Citroënu, které je inspirované tím zcela původním. Už první špionážní snímky maskovaných prototypů pak naznačily znatelný nárůst rozměrů, což se potvrdilo při premiéře. Větší karoserie je dlouhá 4.390 mm.

To se projevuje hlavně uvnitř. Nový C3 Aircross totiž je až sedmimístným automobilem! Jde tak o přímého konkurenta pro crossover Dacia Jogger.

Vnitřek navazuje na koncepci z nové C3. To znamená vysoko umístěný přístrojový štít nazývaný head-up displej a velký displej infotainmentu s úhlopříčkou 10,25″. Nečekejme ale takový luxus jako třeba u Peugeotu. Citroën je levněji zacílená značka, což někde bude muset být znát.

C3 Aircross nově jako elektromobil

Podle očekávání vůz využívá levnější architekturu Smart Car z nové C3, což se podepisuje i na nabídce. Při premiéře automobilka propaguje hlavně elektromobil ë-C3 Aircross s výkonem 83 kW a 44kWh akumulátorem po dojezd až 320 km dle metodiky WLTP. Baterie bude možné dobít stejnosměrným proudem o výkonu až 100 kW, dobití z 20 na 80 % kapacity trvá 26 minut.

Automobilka však rovněž potvrdila, že nadále budou k dispozici i spalovací motory. Konkrétně tu bude základní zážehový tříválec 1.2 PureTech s výkonem 74 kW a varianta Hybrid 136, využívající hybridní verzi benzinového tříválce 1.2 PureTech s výkonem 100 kW, kombinovaný s elektrifikovanou dvouspojkovou převodovkou e-CDT s šesti stupni, do níž je integrovaný elektromotor o výkonu 21 kW. Naopak turbodiesel 1.5 Blue HDi už patrně nabídnut nebude.

Nový Citroën C3 Aircross s interním označením CC24 se představil na jaře 2024 Debut se tak nakonec odehrál asi o rok později, než se původně plánovalo. Jeho cena zatím stanovena nebyla, dá se však očekávat, že by C3 Aircross mohl patřit mezi nejlevnější SUV na českém trhu. Výrobu zajistí slovenský závod koncernu Stellantis v Trnavě. Po jeho boku se tam bude vyrábět i nový Opel Crossland, možná přejmenovaný na Frontera.

Citroën C3 Aircross: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4390 x 1790 x 1660 x 2670 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 460 litrů (pětimístná verze), 40-330 litrů (sedmimístná verze)
  • Výroba: 2024- (Trnava, Slovensko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *