Nový Opel Frontera pro rok 2024 je tu! Náhrada za Crossland má 7 míst

Opel Frontera Electric 2024

Opel Crossland hraje v nabídce značky důležitou roli. Na českém trhu jde aktuálně o nejžádanější model značky, navíc městské SUV bylo prvním společným projektem Opelu s koncernem PSA (dnes Stellantis), který německou automobilku později koupil od GM. Nyní však přichází nástupce, který také hodlá být milníkem. I proto se přejmenoval, místo Crosslandu přichází nový Opel Frontera. Auto už jsem měl možnost si osahat přímo v Česku.

Automobilka již dříve potvrdila, že nový Opel Frontera dorazí v roce 2024. Jím se završuje strategie postupné elektrifikace nabídky. V rámci příchodu Frotnery totiž Opel nabídne elektrifikovanou verzi od všech zástupců své modelové řady. Do roku 2028 pak Opel hodlá v Evropě prodávat výhradně elektrovozy.

„S nástupcem modelu Crossland zpřístupníme radost z jízdy na baterie napříč celou naší modelovou řadou – a umožníme našim zákazníkům přístup k lokální mobilitě bez emisí v každém z našich modelů,“ komentuje generální ředitel Opelu Florian Huettl. Novinka je podle výrobce zábavné auto s chytrými funkčními prvky.

Elektrický i mild-hybridní

Konkrétně bude nová Frontera dostupná také ve formě elektromobilu. Ten nakonec dostane elektromotor o výkonu 83 kW a baterie s kapacitou 44 kWh. Základní varianta na jedno nabití ujede přes 300 km dle metodiky WLTP, plánuje se ale i verze s prodlouženým dojezdem zhruba 400 km na jedno nabití.

K dispozici budou každopádně také spalovací motory. Konkrétně je potvrzený mild-hybridní tříválec 1.2 Turbo 48V, dříve uvedený v modernizované Corse. V něm nabídne 74 kW v kombinaci s 21kW elektromotorem a novou šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. K dispozici bude i silnější provedení se 100 kW. Turbodiesel naopak nabídnut nebude, v rámci odklonu od tohoto druhu pohonu.

Nové tvary

Design auta s interním označením OV24 byl dlouho neznámý, v dubnu 2024 ho však prozradil uniklý snímek. Dle očekávání využívá motivu Opel Vizoru z Astry či modernizované Corsy. První špionážní snímky a videa maskovaných prototypů pak odhalily nárůst rozměrů a postoj bližší klasickým SUV, což potvrdila i první zveřejněná upoutávka. To je rozdíl proti dosavadnímu Crosslandu, který jako nástupce MPV Meriva vsadil spíše na proporce crossoveru. Příď zdobí nové logo Opelu, které Frontera používá jako první model značky. Silueta pak v lecčems připomíná původní Fronteru. Naživo to autu hodně sluší, zvlášť v dvoubarevné kombinaci s kontrastní střechou.

Interiér navazuje na Astru, svým minimalistickým řešením Opel Pure Panel s dvěma 10″ digitálními obrazovkami. Doplňuje je i několik konvenčních tlačítek pro snazší ovládání během jízdy.

Kabina má lákat hlavně na přepravní kapacitu. Místa je uvnitř opravdu hodně, ať už nad hlavou nebo na zadních sedadlech před koleny i nad hlavou. Škoda jen, že zadní lavice je u pětimístné varianty ukotvena tak nízko. Zato přední sedadla jsou náramně pohodlná.

Vysoká praktičnost

Ve standardní, pětimístné konfiguraci sedadel nabízí 460 litrů prostoru pro zavazadla, flexibilitu navíc umocňuje asymetricky dělená zadní lavice v poměru 60:40 a standardně dodávaná dvojitá podlaha kufru. Nosnost střechy pak činí 240 kg, což dokazuje robustní konstrukci. Umožní to na střechu umístit klidně dva boxy nebo třeba stan!

Oproti podobně velké stylovce Mokka by pak Frontera i nadále měla být tou rozumnější, praktičtější volbou. I proto se délka natáhla až k 4.380 mm a rozvor na 2671 mm, což je na poměry segmentu vážně hodně. Zajímavostí je pak možnost sedmimístné varianty, podobně jako u sourozence, v podobě Citroënu C3 Aircross. To nicméně platí pouze pro vozy se spalovacím motorem.

Zřejmě tak i ceny budou nadále nižší než u Mokky. Mají být hodně lákavé, přičemž zveřejněny mají být v červenci. Tomu může pomoci i výroba na Slovensku, v Trnavě, kam se přesune ze Španělska. První vozy se k českým zákazníkům mají dostat v říjnu 2024.

Opel Frontera každopádně není jedinou novinkou této značky pro letošní rok. V roce 2024 na trh dorazí též nový Opel Grandland, který rovněž vyrostl, aby měl v portfoliu dostatek prostoru.

Opel Frontera: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4380 x 1795 x 1627 x 2671 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 460 litrů
  • Výroba: 2024- (Trnava, Slovensko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *