Opel Mokka B (2020-)

Opel Mokka s interním označením B je druhá generace takto pojmenovaného malého SUV německé značky, představená v roce 2020. Tehdy nahradila již dříve ukončenou první generaci, vzniklou ještě v době, kdy Opel patřil pod křídla amerického koncernu General Motors. Mokka B však vznikala již v době, kdy Opel patřil francouzské Skupině PSA, proto použil její techniku. Na rozdíl od předchůdce vůz ztratil přídomek X v jméně. Auto se začne prodávat na začátku roku 2021.

Design automobilu se v rámci mezigenerační změny zásadně proměnil. Vycházel z konceptu GT X Experimental z roku 2018, za jeho návrhem stojí tým Marka Adamse. Mokka B je tudíž prvním zástupcem nového stylistického jazyka, jehož hlavním motivem je nově řešená příď, tzv. Opel Vizor, vzdávající hold někdejším modelům značky. Ve srovnání s podobně velkým modelem Opel Crossland X chce hrát roli stylovějšího vozu. Tvary ovlivnila také aerodynamika, součinitel aerodynamického odporu činí 0,32, při rychlosti 130 km/h má tak auto o 16 % nižší odpor vzduchu, což pomáhá se snížením emisí.

Interiér pak vsadil na tzv. vizuální detox, kdy se stal jednoduchý, s většinou ovládání orientovanou v multimediální systému. Mokka si však třeba uchovala konvenční ovládání klimatizace.

Auto se pak proti předchůdci paradoxně zkrátilo, a to o významných 125 mm. Rozvor je však o dva milimetry delší než u Mokky A.

Technický základ poskytla platforma CMP vyvinutá Skupinou PSA ve spolupráci čínskou automobilkou Dongfeng Motor pro potřeby vozů segmentu B. Opel Mokka druhé generace ji sdílí například s druhou generací Peugeotu 2008. Autu spolu se zmenšením primárně umožnila mezigeneračně snížit hmotnost o významných 120 kilogramů. Zároveň je však tuhost o 15 % vyšší.

Architektura CMP navíc umožnila postavit čistě elektrické provedení. Tzv. Opel Mokka-e se spoléhá na elektromotor o výkonu 100 kW a baterie s kapacitou 50 kWh, tedy na stejnou techniku jako sesterský Peugeot e-2008. Z konvenčních variant tu jsou pak tři spalovací motory. Dvě výkonové verze zážehového tříválce 1.2 Turbo (74 a 96 kW) doplňuje turbodiesel 1.5 CDTI (81 kW). K dispozici je výhradně pohon předních kol.

O výrobu se stará francouzská továrna PSA Poissy, kde se Opel Mokka vyrábí třeba po boku technicky spřízněného DS 3 Crossback. Předchozí Mokka se nejprve vyráběla v Koreji, postupně se však produkce přesunula do španělského Zaragozy, do továrny Opelu.

Opel Mokka: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4150 x 1785 x 1534 x 2557 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 350 litrů
  • Výroba: 2020- (Poissy, Francie)

Ohodnoťte Opel Mokka i vy, v komentářích pod článkem

Opel Mokka

4.1

Design

5.0/5

Technika

4.0/5

Jízdní vlastnosti

4.0/5

Cena

3.5/5

Celkový dojem

4.0/5

Jeden myslel na “Opel Mokka B (2020-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *