Toyota Proace City (2020-)

Toyota Proace City 2019

Toyota Proace City je kompaktní dodávka japonské značky prodávaná od roku 2020. Jde o součást rodiny K9, do níž patří také Citroën Berlingo, Peugeot Partner/Rifter, Opel Combo E a také Fiat Doblo. Automobil vznikl v rámci spolupráce mezi Toyotou a Skupinou PSA (později Stellantis), ve snaze rozšíření nabídky užitkových vozidel japonské značky na evropských trzích.

Automobil byl podobně jako sourozenci nabídnutý v užitkové i osobní formě, druhá zmíněná dostala přídomek Proace City Verso vyhrazený osobním dodávkám Toyoty. Vedle typické “plechové” dodávky tu bylo ještě “polokombi”, crew cab, dodávka s dvěma řadami sedadel. K dispozici byla dvě délková provedení, s délkou 4,4 metru a 4,7 metru.

Oproti bratrům se vůz stylisticky odlišil prakticky jen v případě předních partií. Interiér pak přímo navázal na Berlingo. Zadní dveře mohou být asymetrické (prosklené nebo plné) nebo výklopné, s panty nahoře.

Technický základ využívá prvky platformy EMP2 z dílny Skupiny PSA. Podvozek konkrétně využívá pseudovzpěry McPherson vpředu a jednoduché zavěšení s torzní příčkou vzadu.

Benzin, nafta i elektro

Nabídka motorizací kopíruje bratrské modely. Na trh tak byl vůz uveden s motory z francouzské dílny. Ty benzinové v době uvedení na trh zastoupil přeplňovaný tříválec 1.2 T ve verzích s 81 kW a 96 kW, ty dieselové čtyřválec 1.5 D-4D, ve verzích s 55 kW, 75 kW a 96 kW.

Na konci roku 2021 pak nabídku doplnilo také elektrické provedení, se synchronním elektromotorem s permanentními magnety o výkonu 100 kW a lithium-iont-polymerovou baterií o kapacitě 49,2 kWh. Díky tomu dojezd činí až 280 km na jedno nabití dle kombinovaného cyklu WLTP.

Toyota Proace City se světu poprvé představila v dubnu 2019, na výstavě Commercial Vehicle Show v anglickém Birminghamu, vyrábět se začala o rok později. Výrobu zajišťují továrny skupiny Stellantis ve španělském městě Vigo a v Mangualde v Portugalsku.

Toyota Proace City: Základní technická data

  • Rozměry: délka x šířka x výška x rozvor: 4403 x 1848 x 1837 x 2765 mm (verze Short), 4753 x 1848 x 1840 x 2975 mm (Long)
  • Objem zavazadlového prostoru: 597 litrů (Proace City Verso Short), 850 litrů (Proace City Verso Long)
  • Výroba: 2019- (Vigo, Španělsko; Mangualde, Portugalsko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *