Citroën Berlingo III (2018-)

Citroën Berlingo III je třetí generace tzv. auta pro volný čas, které existuje rovněž jako lehký užitkový automobil. Techniku tato alternativa k typickým MPV sdílí s Peugeotem Rifter, Opelem Combo a Toyotou ProAce City Verso. Do prodeje vstoupila v roce 2018, přičemž z dlouhodobého hlediska se jedná o nejprodávanější model Citroën na českém trhu. Užitkové provedení spolu se svými bratry získalo v roce 2019 titul mezinárodní dodávka roku.

Vývoj měla na starosti Skupina PSA, přičemž Berlingo se představilo jako první ze všech technicky spřízněných modelů. Poslední byla mimochodem Toyota ProAce City Verso v roce 2019. Design Berlinga je z této čtveřice ten jasně nejvýraznější, přesně podle soudobého designérského stylu Citroënu. Příď tudíž tvoří rozdělené světlomety s horní částí navazující na logo značky, u vybraných verzí nechybí ani ochranné prvky Airbump.

Citroën Berlingo III debutoval ve dvou karosářských variantách. Základní M s délkou 4.403 mm a rozvorem 2.765 mm doplnilo o 350 mm prodloužené provedení dlouhé 4.753 mm s rozvorem 2.975 mm. Obě je možné pořídit v pětimístné nebo sedmimístné konfiguraci.

Praktik

Automobil sází především na praktičnost. Sedadla je možné individuálně sklápět do roviny a v kabině najdete až 28 odkládacích míst. Před spolujezdcem jsou hned dvě přihrádky, zajímavostí je pak tzv. Modutop s odkládacím, průhledným středovým panelem u panoramatické střechy a stropní schránkou, přístupnou jak z kabiny, tak ze zavazadelníku.

Základem je modulární platforma EMP2, známá též z osobních vozů značky Citroën (např. C4 SpaceTourer), avšak jen v přední části. Zadní partie totiž využívá stejnou techniku s torzní příčkou jako předchůdce pro zvětšení vnitřního prostoru. Nabídka motorů zahrnuje benzinové tříválce 1.2 PureTech a turbodiesely 1.5 BlueHDi.

Citroën Berlingo: Základní technická data

 • Délka x šířka x výška x rozvor: 4403 x 1848 x 1844 x 2785 mm (Berlingo M), 4753 x 1848 x 1844 x 2975 mm (Berlingo XL)
 • Objem zavazadlového prostoru: 597 litrů (Berlingo M), 850 litrů (Berlingo XL)
 • Výroba: 2018- (Vigo, Španělsko; Mangualde, Portugalsko)

Citroën Berlingo

4.05

Design

4.0/5

Technika

4.0/5

Jízdní vlastnosti

4.0/5

Cena

4.3/5

Celkový dojem

4.0/5

2 komentáře: „Citroën Berlingo III (2018-)

 • 27 března, 2020 (07:33)
  Trvalý odkaz

  Design

  4

  Technika

  4

  Jízdní vlastnosti

  4

  Cena

  4

  Celkový dojem

  4

  Typické velkoprostorové vozy jsou na ústupu, když však jednou vyzkoušíte aktuální Citroën Berlingo, nebudete se tomu ani divit. Osobní dodávka bude díky přísně účelným tvarům vždy ještě praktičtější než MPV, zároveň však díky vývoji v posledních letech tato kategorie přišla o svůj někdejší neduh, tedy že kvůli základu v užitkovém voze není takový model zrovna pohodlný. Pro Berlingo to však už neplatí, ve třetí generaci se natolik přiblížilo svým komfortem osobním vozům, že o tento kompromis přišlo. Díky tichým dojezdům bočních posuvných dveří, širokou výbavou nebo kvalitnímu odhlučnění byste vůbec nehádali jeho technickou spřízněnost s dodávkou. Navíc je nadmíru praktické (nejen řešení Modutop stojí za to) a za dobrou cenu. A ten motor 1.5 BlueHDi je opravdu úsporný! Řeknu to jednoduše, pro mnoho rodin je tohle ideální vozidlo.

  Reagovat
 • 19 dubna, 2020 (17:27)
  Trvalý odkaz

  Design

  4

  Technika

  4

  Jízdní vlastnosti

  4

  Cena

  4.5

  Celkový dojem

  4

  + Přebytek vnitřního prostoru, řada odkládacích prostorů, už se chová jak osobní auto, úsporný turbodiesel 1.5 BlueHDi (130 k), pohodlný podvozek
  – Nízko otevírané víko zavazadelníku, tlusté A sloupky omezují výhled, automatické stěrače nefungují moc spolehlivě

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *