KatalogCrossland XOpel

Opel Crossland (2017-)

Opel Crossland je městský crossover z dílny německé automobilky z Rüsselsheimu, který na trh dorazil v roce 2017. Vznikl díky spolupráci Opelu s francouzskou Skupinou PSA, ještě v době, kdy byl vlastněn americkým koncernem General Motors. Šlo o první společný projekt Opelu a Skupiny PSA, která německou značku později koupila. V době uvedení na trh se jednalo o druhý model značky v segmentu malých SUV/crossoverů, vedle Opelu Mokka X.

Ve srovnání s o chlup větší Mokkou se Crossland odlišil rodinnějším a levnějším laděním, měl totiž nepřímo nahradit rovněž malé MPV Opel Meriva. Nabídl nižší cenovku, i díky tomu, že vůbec nenabídl pohon všech kol jako stylovější Mokka. Oproti ní byl Crossland také praktičtější, třeba díky zadní posuvné lavici.

Základem se stala inovovaná platforma PF1 sdílená s Citroënem C3 Aircross, výhradně s pohonem přední nápravy. Architekturu z dílny PSA doplnily i francouzské motory, nabízené s vlastním obchodním označením.

Automobil se zprvu prodával jako Opel Crossland X, což mělo zdůraznit, že je součástí řady SUV (spolu s Mokkou X a Grandlandem X). V rámci modernizace představené v roce 2020 se však tohoto přídomku zbavil, po vzoru druhé generace Mokky.

Facelift změnil také příď. Nové světlomety a maska chladiče využily řešení Opel Vizor, poprvé představené na SUV Mokka druhé generace. Uvnitř se objevil nový osmipalcový displej multimediálního systému. Měnilo se rovněž naladění podvozku díky novým tlumičům a pružinám a přišel systém IntelliGrip pro úpravu nastavení elektroniky pro jízdu na různém typu povrchu. Benzinové motory zůstaly zachovány, v podobě atmosférického 1.2 (61 kW) a přeplňovaného 1.2 Turbo (ve verzích s 81 a 96 kW). Turbodiesel 1.5 Diesel byl však nově v kombinaci s manuálem naladěn na 81 kW a s automatem na 88 kW.

Výrobu Opelu Crossland má na starosti továrna značky ve španělské Zaragoze, kde se rovněž vyrábí hatchback Corsa. Aktuálně jde o nejprodávanější model Opelu na českém trhu.

Opel Crossland: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4212 x 1765 x 1605 x 2604 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 410-520 litrů
  • Výroba: 2017- (Zaragoza, Španělsko)

Ohodnoťte Opel Crossland i vy, v komentářích pod článkem:

2 komentáře: „Opel Crossland (2017-)

  • Kategorie malých SUV je dnes hodně nabitá a Opel v ní má hned dva zástupce, cílící na odlišnou klientelu. Crossland X zaujme hlavně ty, kteří hledají příznivou cenu, která je hlavním benefitem tohoto vozu. Bohužel je to však znát uvnitř, který působí přece jen lacině. Navíc tu nepřehlédnete technickou spřízněnost s vozy francouzských značek Skupiny PSA. Výhodou je však též praktičnost, díky posuvné zadní lavici si lze hrát s prostorem pro cestující i místem pro zavazadla. Nabízené motory špatné nejsou, jedna dvojka patří mezi nejlepší tříválce na trhu, stejně tak naftová patnáctistovka potěší. Celkově ale musím říct, že je Crossland X poněkud přehlédnutelným modelem. V tak přeplněném segmentu by toho zkrátka měl podle mého názoru nabídnout více.

    Reagovat
  • Opel Crossland v rámci modernizace představené v roce 2020 prošel významnou změnou. Díky nové přídi inspirované novou Mokkou přišel o milou tvář, stal se robustněji a drsněji vyhlížejícím autem. nadále však zůstává dostupným crossoverem, příznivé ceny se přitom netýkají jen základní atmosférické jedna dvojky, ale klidně i vrcholného přeplňovaného tříválce 1.2 Turbo (96 kW). právě snaha lákat na atraktivní cenovku se však na Crosslandu pořád podepisuje. Motor je hůře odhlučněn, a tak mnohdy uslyšíte jeho tříválcový ryk, na dálnici doprovázený také šumem větru vanoucího kolem karoserie. Nepotěší ani manuální řazení s dlouhými dráhami. Uvnitř navzdory zdobnému dekoru převládají tvrdé, laciněji působící plasty. V dnešní době však potěší přehledné ovládání s klasickými tlačítky a analogovými budíky. Plusem je i variabilita díky posuvné zadní lavici v podélném směru o 15 cm. Crossland se navíc zlepšil i v řízení, které je po faceliftu tužší a jistější, byť v oblouku se auto pořád naklání. Je ale pohodlné, což na českých silnicích potěší. Navzdory nízké ceně pak není nijak omezená příplatková výbava, a tak si Crossland můžete doplnit i o vyhřívané čelní sklo nebo head-up displej, byť tvořený jen výsuvným sklíčkem nad přístrojovým panelem. Jestli tak hledáte spíše konzervativní městské SUV za rozumnou cenu, je Crossland navzdory některým drobnostem ideální volba pro vás.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *