Opel Crossland (2017-2024)

Opel Crossland X 2017

Opel Crossland je městský crossover z dílny německé automobilky z Rüsselsheimu, který na trh dorazil v roce 2017. Vznikl díky spolupráci Opelu s francouzskou Skupinou PSA, ještě v době, kdy byl vlastněn americkým koncernem General Motors. Šlo o první společný projekt Opelu a Skupiny PSA, která německou značku později koupila. V době uvedení na trh se jednalo o druhý model značky v segmentu malých SUV/crossoverů, vedle Opelu Mokka X. V roce 2024 model skončil, náhradou se stal Opel Frontera.

Ve srovnání s o chlup větší Mokkou se Crossland odlišil rodinnějším a levnějším laděním, měl totiž nepřímo nahradit rovněž malé MPV Opel Meriva. Nabídl nižší cenovku, i díky tomu, že vůbec nenabídl pohon všech kol jako stylovější Mokka. Oproti ní byl Crossland také praktičtější, třeba díky zadní posuvné lavici.

Základem se stala inovovaná platforma PF1 sdílená s Citroënem C3 Aircross, výhradně s pohonem přední nápravy. Architekturu z dílny PSA doplnily i francouzské motory, nabízené s vlastním obchodním označením.

Facelift z roku 2020

Automobil se zprvu prodával jako Opel Crossland X, což mělo zdůraznit, že je součástí řady SUV (spolu s Mokkou X a Grandlandem X). V rámci modernizace představené v roce 2020 se však tohoto přídomku zbavil, po vzoru druhé generace Mokky.

Facelift změnil také příď. Nové světlomety a maska chladiče využily řešení Opel Vizor, poprvé představené na SUV Mokka druhé generace. Uvnitř se objevil nový osmipalcový displej multimediálního systému. Měnilo se rovněž naladění podvozku díky novým tlumičům a pružinám a přišel systém IntelliGrip pro úpravu nastavení elektroniky pro jízdu na různém typu povrchu. Benzinové motory zůstaly zachovány, v podobě atmosférického 1.2 (61 kW) a přeplňovaného 1.2 Turbo (ve verzích s 81 a 96 kW). Turbodiesel 1.5 Diesel byl však nově v kombinaci s manuálem naladěn na 81 kW a s automatem na 88 kW.

Výrobu Opelu Crossland měl na starosti továrna značky ve španělské Zaragoze, kde se rovněž vyrábí hatchback Corsa. Ve své době šlo o nejprodávanější model Opelu na českém trhu.

Opel Crossland: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4212 x 1765 x 1605 x 2604 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 410-520 litrů
  • Výroba: 2017-2024 (Zaragoza, Španělsko)

Ohodnoťte Opel Crossland i vy, v komentářích pod článkem:

2 thoughts on “Opel Crossland (2017-2024)

  1. Kategorie malých SUV je dnes hodně nabitá a Opel v ní má hned dva zástupce, cílící na odlišnou klientelu. Crossland X zaujme hlavně ty, kteří hledají příznivou cenu, která je hlavním benefitem tohoto vozu. Bohužel je to však znát uvnitř, který působí přece jen lacině. Navíc tu nepřehlédnete technickou spřízněnost s vozy francouzských značek Skupiny PSA. Výhodou je však též praktičnost, díky posuvné zadní lavici si lze hrát s prostorem pro cestující i místem pro zavazadla. Nabízené motory špatné nejsou, jedna dvojka patří mezi nejlepší tříválce na trhu, stejně tak naftová patnáctistovka potěší. Celkově ale musím říct, že je Crossland X poněkud přehlédnutelným modelem. V tak přeplněném segmentu by toho zkrátka měl podle mého názoru nabídnout více.

  2. Opel Crossland v rámci modernizace představené v roce 2020 prošel významnou změnou. Díky nové přídi inspirované novou Mokkou přišel o milou tvář, stal se robustněji a drsněji vyhlížejícím autem. nadále však zůstává dostupným crossoverem, příznivé ceny se přitom netýkají jen základní atmosférické jedna dvojky, ale klidně i vrcholného přeplňovaného tříválce 1.2 Turbo (96 kW). právě snaha lákat na atraktivní cenovku se však na Crosslandu pořád podepisuje. Motor je hůře odhlučněn, a tak mnohdy uslyšíte jeho tříválcový ryk, na dálnici doprovázený také šumem větru vanoucího kolem karoserie. Nepotěší ani manuální řazení s dlouhými dráhami. Uvnitř navzdory zdobnému dekoru převládají tvrdé, laciněji působící plasty. V dnešní době však potěší přehledné ovládání s klasickými tlačítky a analogovými budíky. Plusem je i variabilita díky posuvné zadní lavici v podélném směru o 15 cm. Crossland se navíc zlepšil i v řízení, které je po faceliftu tužší a jistější, byť v oblouku se auto pořád naklání. Je ale pohodlné, což na českých silnicích potěší. Navzdory nízké ceně pak není nijak omezená příplatková výbava, a tak si Crossland můžete doplnit i o vyhřívané čelní sklo nebo head-up displej, byť tvořený jen výsuvným sklíčkem nad přístrojovým panelem. Jestli tak hledáte spíše konzervativní městské SUV za rozumnou cenu, je Crossland navzdory některým drobnostem ideální volba pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *