Výměna řidičáku v roce 2024. Jak na propadlý řidičský průkaz?

Řidičský průkaz: vzor

Řidičský průkaz má omezenou platnost, každého řidiče tak jednou za čas čeká výměna řidičáku. Poradíme, jak a kde tento proces provést. Díky digitalizaci státní správy může být výměna řidičáku provedena elektronicky.

Kde výměnu řidičáku provést?

Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech těchto úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy:

Co přinést k výměně řidičského průkazu?

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených Ministerstvem vnitra.

Cena za výměnu řidičáku

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma. Lhůta k vydání v takovém případě činí 20 pracovních dnů. Výjimkou je případ, kdy řidič požádá o vydání dokladu do pěti pracovních dnů. V takovém případě zrychlená výměna řidičského průkazu stojí 700 korun. V případě předčasné výměny řidičáku (kvůli změně jména kvůli svatbě či při ztrátě nebo odcizení) zaplatíte správní poplatek 200 Kč.

Řidičský průkaz a jeho výměna online

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde však požádat také elektronicky. Místo návštěvy úřadu řidiči můžou využít ePodání a poslat žádost přes Portál občana s využitím datové schránky. Také online výměna řidičáku je zdarma, požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti.

Přihlásit se jde například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky, nebo datové schránky. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů. V žádosti je možné vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si posléze vyrobený řidičský průkaz vyzvednete. Součástí předvyplněných údajů je i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu. 

Při podání žádosti je také možné nastavit si možnost nechat se přes SMS nebo e-mail informovat o schválení či zamítnutí žádosti. Do dvaceti dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz nemusíte možné vyzvedávat osobně. Je možné ho vyzvednout v zastoupení, na základě ověřené plné moci. Při převzetí nového řidičáku každopádně musíte odevzdat ten stávající.

Pokuta za propadlý řidičák

Včasná výměna řidičského průkazu je přitom klíčová. Jízda s propadlým řidičákem totiž pro řidiče může znamenat pokutu až 2.500 korun.

5 thoughts on “Výměna řidičáku v roce 2024. Jak na propadlý řidičský průkaz?

 1. Mám 10 měsíců propadlý řidičák. Jak postupovat? Budu pokutován? Kolik mě bude tento „prohřešek“ stát?
  Děkuji za odpověď
  Karel

 2. Dobrý den,

  pokud vás zastaví při silniční kontrole policie, hrozí vám za řízení s propadlým řidičákem pokuta až 2.500 Kč.

  Při samotné výměně vám žádný trest nehrozí. Zaplatíte pouze poplatek 700 Kč, pokud budete chtít nový řidičák vydat ve zrychlené formě, do pěti dnů. Jinak je výdej nového řidičáku zdarma.

  S pozdravem

  David Bureš, ČSAKA.cz

 3. Mám pět let propadlý řidičský průkaz, po celou dobu jsem automobil neřídila. Stačí jej běžně vyměnit, nemusím se podrobit nějakým testům?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *