Výměna řidičáku v roce 2022. Jak na propadlý řidičský průkaz?

Řidičský průkaz má omezenou platnost, každého řidiče tak jednou za čas čeká výměna řidičáku. Poradíme, jak a kde tento proces provést. Díky digitalizaci státní správy může být výměna řidičáku provedena elektronicky. Konkrétně v roce 2022 vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů.

Kde výměnu řidičáku provést?

Výměnu řidičského průkazu je možné provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech těchto úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy:

Co přinést k výměně řidičského průkazu?

K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených Ministerstvem vnitra.

Cena za výměnu řidičáku

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma. Lhůta k vydání v takovém případě činí 20 pracovních dnů. Výjimkou je případ, kdy řidič požádá o vydání dokladu do pěti pracovních dnů. V takovém případě zrychlená výměna řidičského průkazu stojí 700 korun. V případě předčasné výměny řidičáku (kvůli změně jména kvůli svatbě či při ztrátě nebo odcizení) zaplatíte správní poplatek 200 Kč.

Řidičský průkaz a jeho výměna online

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde však požádat také elektronicky. Místo návštěvy úřadu řidiči můžou využít ePodání a poslat žádost přes Portál občana s využitím datové schránky. Také online výměna řidičáku je zdarma, požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti.

Přihlásit se jde například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky, nebo datové schránky. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů. V žádosti je možné vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si posléze vyrobený řidičský průkaz vyzvednete. Součástí předvyplněných údajů je i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu. 

Při podání žádosti je také možné nastavit si možnost nechat se přes SMS nebo e-mail informovat o schválení či zamítnutí žádosti. Do dvaceti dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz nemusíte možné vyzvedávat osobně. Je možné ho vyzvednout v zastoupení, na základě ověřené plné moci. Při převzetí nového řidičáku každopádně musíte odevzdat ten stávající.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.