Český trh

Ford Bronco přece jen míří do Evropy. Už má české ceny

Ford loni oznámil, že na evropský trh přece jen uvede další americkou legendu, off-road Bronco. Model, který se vyznačuje skvělou průchodností terénem a bude se dodávat výhradně s pohonem 4×4. Čtyřdveřové Bronco bude na vybraných evropských trzích s levostranným řízením k dispozici v přísně omezeném počtu kusů, a to od konce roku 2023. Dosud byl vůz na evropských trzích dostupný jen přes neoficiální dovozce. Nyní už známe i české ceny.

Outer Banks a Badlands

K dispozici budou na českém trhu dvě verze. Základní cena verze Outer Banks je v České republice stanovena na 1.949.900 Kč s DPH, základní cena modelu Bronco Badlands je pak stanovena na 2.054.900 Kč s DPH.

Pohon v obou případech zajišťuje motor 2.7 EcoBoost V6, přeplňovaný dvěma turbodmychadly a vybavený přímým i nepřímým vstřikováním paliva. Dosahuje nejvyššího výkonu 246 kW a točivého momentu 563 Nm. Spolupracuje s desetistupňovou samočinnou převodovku.

Bronco Outer Banks je vybaveno dvoustupňovou elektronickou rozvodovkou, takže mezi standardním a redukovaným převodem lze přepínat stiskem tlačítka, a to i během jízdy. Bronco Badlands přidává uzávěrku předního diferenciálu a systém umožňující rozpojení předního stabilizátoru, který umožní dosáhnout maximální zkřižitelnosti náprav. Navíc má dvoustupňovou elektromechanickou rozvodovku se samočinným režimem, v němž systém přepíná mezi pohonem dvou a čtyř kol podle potřeby. Také se pyšní propracovanými tlumiči Bilstein s externími zásobníky, díky nimiž olejová náplň tlumičů lépe odolává přehřívání při extrémním namáhání. 

„Po obrovském úspěchu nového Bronca v USA jsme nadšeni, že můžeme přinést jeho dobrodružného ducha i našim zákazníkům v Evropě,“ řekl loni k uvedení Matthias Tonn, šéfkonstruktér divize Import Vehicles ve Ford of Europe. Neupřesnil však, kolik kusů na evropské trhy zamíří. Počet ale zřejmě ovlivní flotilové emise Fordu. I proto bude vůz k dispozici jen na vybraných evropských trzích.

V USA od roku 2021

Ford Bronco se na americký trh vrátil ve formě offroadu v roce 2021, doplnilo jej i SUV Bronco Sport. Nezaměnitelný design interiéru i exteriéru tohoto terénního auta čerpá inspiraci z mnoha směrů: od původního Bronca z roku 1966, robustních užitkových modelů řady F ze severoamerického trhu i od sportovního ducha Fordu Mustang. Výsledkem je terénní automobil s jedinečným stylem a skutečným smyslem pro dobrodružství.

Propracovaný pohon všech kol, terénní technika a třeba systém Trail Control a až sedm přepínatelných jízdních režimů vynesly Broncu přídomek „G.O.A.T“ (angl. koza, tedy zvíře proslulé schopností suverénního pohybu v příkrém terénu), složený ze slov „Goes Over Any Type of Terrain“ (zvládne terén jakéhokoliv druhu).

Terénní schopnosti zaručuje už základ v podobě ocelového žebřinového rámu se sedmi příčníky. Ten zároveň umožňuje použít velmi dlouhé zdvihy pérování, opět pro zajištění terénních vlastností.

Originální Bronco

Původní Bronco se ve Spojených státech začalo prodávat v roce 1966. Inspirací k jeho vzniku byly vojenské vozy Ford, stejně jako sportovní duch Mustangu. Výsledkem byl robustní lehký užitkový automobil s pohonem všech kol. Bronco první generace prokázalo své přednosti vítězstvím v off-road maratonu Baja 1000 v roce 1969, což se po dalších více než 50 let nepovedlo žádnému jinému sériově vyráběnému automobilu.

První generace Bronca nalezla ve Spojených státech více než 200.000 zákazníků. Celkově se v letech 1966 až 1996 vyrobil více než milion vozů Bronco, rozložený do pěti generací.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Jeden myslel na “Ford Bronco přece jen míří do Evropy. Už má české ceny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *