Mini Cooper 5D (2024-)

Mini Cooper 5D 2024

Vůz Mini Cooper byl původně třídveřový, britský výrobce však nabídku postupně rozšířil, a tak dorazil i pětidveřový hatchback. Ten se stal natolik populární, že nyní přichází ve své nové generaci, a to jen pár měsíců po debutu výchozí třídveřové verze.

 Designový styl navazuje na další modely současné rodiny Mini. Prezentuje tradiční hodnoty značky s nápaditou čistotou, což je znát třeba na proporcích karoserie s krátkými převisy, malou kapotou, dlouhým rozvorem a velkými koly. Minimalistický design přední části zaujme svým soustředěným výrazem s kulatými světlomety a osmiúhelníkovou maskou. 

Minimalisticky pojatý interiér si vystačí s menším počtem komponentů, což je znát třeba na počtu klasických ovladačů. a volantem je umístěný volitelný štítek tvořící head-up displej, na němž se všechny důležité informace zobrazují přímo do zorného pole řidiče. Díky tomu není před řidiče nutné umisťovat žádné další přístroje, takže pohled vpřed není ničím rušen. Středobodem je pak centrální displej multimediálního systému. Tenký dotykový displej využívající techniku OLED má kvalitní skleněný okraj, narostl na průměr 240 mm a jeho logika obsluhy připomíná standardy známé z chytrých telefonů.

S délkou 4.036 mm, šířkou 1.744 mm a výškou 1.464 mm jsou rozměry karoserie téměř shodné s parametry předchůdce. Ve srovnání s novým 3dveřovým Mini Cooper se rozvor náprav prodloužil o 72 mm a karoserie o 172 mm. Rozměry přitom podtrhují základní myšlenku každého Mini: vytvořit co nejvíce prostoru na malém půdorysu. To v tomto konkrétním případě znamená místo až pro pět osob, interiér je totiž pětimístný. Doplňuje ho pak zavazadelník o objemu 275 litrů.

Na výběr jsou dva benzinové motory. Tříválcový zážehový motor verze Cooper C dosahuje výkonu 115 kW, Cooper S pak pohání čtyřválcový zážehový motor o výkonu 150 kW. Samozřejmostí je u obou verzí sedmistupňová dvouspojková převodovka a pohon předních kol. 

Elektromobil podle dřívějších zpráv poněkud překvapivě vůbec nedorazí. Roli nejmenšího pětidvířka s elektropohonem má hrát crossover Aceman.

Nové Mini Cooper 5D je možné u českých prodejců objednávat rovnou od premiéry. Cena základního provedení pětidveřového Cooper C začíná na částce 698.100 Kč. Cenová úroveň je tak jen o 27.300 Kč vyšší než v případě třídveřového Cooperu se stejným motorem.

Mini Cooper 5D: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4036 x 1744 mm x 1464 x ? mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 275 litrů
  • Výroba: 2024-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *