Nové Mini dorazí v roce 2023. Jaké další modely ho doplní?

Značka Mini pod křídly BMW už zažila světlé i horší okamžiky. Nástup první novodobé generace se stal obrovským obchodním úspěchem, a tak se nabídka vozů značky v průběhu let postupně rozšiřovala, třeba také o třídveřové SUV Paceman nebo Coupé a Roadster. Jenže to se následně ukázalo, že ne všechny novinky byly šťastně zvolené, a tak se nabídka „optimalizovala“ a zase zpět zužovala. Vždy ale součástí nabídky byl dnes už tradiční třídveřový hatchback, jednoduše nazvaný Mini. Nyní už se rýsuje nová generace Mini, připravovaná pro rok 2023.

Jednodušší design, ale ne nudný

Automobilka už zveřejnila první oficiální snímky maskovaného prototypu, které potvrdily dřívější zprávy o zjednodušení tvarů a návratu ke kořenům. Design Mini opět projde evolucí, tentokrát v rámci snahy o zjednodušení designu. Hlavním motivem se mají stát výrazné kulaté světlomety vpředu. Záď pak podle špionážních snímků odhalených prototypů z Číny naznačuje zcela nové řešení, s tenkými, vertikálně orientovanými koncovými světly.

Výraznou proměnou má projít také interiér. Špionážní snímky opět potvrdily dřívější zprávy o minimalistickém stylu. Kabina bude tudíž jednoduše řešena, avšak s luxusnějšími materiály než dosud. Středový panel si pak uchová již tradiční motiv velkého kruhu, v němž bude integrována dotyková obrazovka multimediálního systému. Chybět nebude ani head-up displej pro zobrazení základních informací, který by dokonce mohl zcela převzít funkci klasického přístrojového štítu.

Co se týče pohonných jednotek, i nové Mini pro rok 2023 si nadále má uchovat v nabídce spalovací motory. Důležitou součástí palety bude ale čistě elektrická verze. Ta bude důležitá nejen kvůli snížení flotilových emisí, ale také obchodně. Už za loňský rok bylo z celosvětového hlediska každé zhruba desáté prodané Mini plug-in hybrid nebo elektromobil. Očekává se každopádně využití větších baterií pro delší dojezd.

Je to navíc součástí strategie Mini, které počítá s tím, že do roku 2027 budou polovinu jejích prodejů tvořit elektrovozy. Po roce 2030 pak chce postupně omezit nabídku na elektřinou poháněné automobily, jak to jednotlivé trhy umožní.

Třídveřový hatchback a co dál?

Nové Mini pro rok 2023 bude součástí nastupující čtvrté novodobé generace vozů této značky. Jako první se představí třídveřový hatchback, vedle něhož je potvrzen také příchod odvozeného kabrioletu. Oba se budou vyrábět v domovské továrně Mini v britském Oxfordu, které se stane opravdovým centrem výroby značky. V rámci reorganizace výroby už Mini nebude vyrábět v Nizozemí, u firmy VDL Nedcar.

S velkou pravděpodobností dorazí také pětidveřový hatchback. Nástupce se pak jistě dočká také SUV Countryman. Budoucnost kombi Traveller je ale poněkud nejistá. Hovoří se totiž o příchodu dalšího SUV, po boku Countrymanu, které by mohlo kombík nahradit. To naznačuje oficiální zpráva o přípravách studie malého crossoveru, která má debutovat ještě letos. Stejně tak má přijít i minivůz menší než třídveřový hatchback, který by se však mohl prodávat jen v Číně. Čilé spekulace se vedou také o MPV vycházející z konceptu Urbanaut.

(vydáno 13. ledna 2022 13:17, aktualizováno 29. března 2022 23:57)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *