CountrymanKatalogMini

Mini Countryman (2023-)

Mini odhaluje novou generaci své modelové řady. Opět samozřejmě dorazí nová generace hatchbacku Mini, které logicky doplňuje také nové SUV Countryman, dnes druhý nejprodávanější model značky. Dočkal se mnohých změn, jak dokázal při premiéře 1. září 2023. Veřejnost pak nový Mini Countryman poprvé uvidí na letošním autosalonu v Mnichově.

Nový Countryman si uchová titul největšího modelu Mini a mezigeneračně ještě vyrostl. Dlouhý nakonec je 4.433 mm, oproti předchůdci se tak natáhl o významných 136 mm. Zároveň je vyšší o 99 mm, s celkovou výškou 1.656 mm. Rozvor pak nově činí 2.692 mm, pro větší kabinu.

S touto velikostí se tak stává více konkurentem pro Volvo XC40 nebo Audi Q3. Nový Countryman by tím měl lépe oslovit klientelu třeba ze Spojených států amerických, kde jsou větší auta v oblibě. Hlavně to má ale připravit prostor pro menší crossover, který rovněž figuruje v budoucích plánech značky, výhradně s elektrickým pohonem. Nahradí kombi Clubman a bude svým charakterem navazovat na koncept Aceman.

Vedle plug-in hybridu elektro

Mini do budoucna chystá kompletně elektrifikovat svoji nabídku, což se potvrzuje také u Countrymanu pro rok 2023. Ten debutuje hned ve dvou elektrických verzích. Mini Countryman E s výkonem 150 kW a dojezdem 462 km doplňuje Mini Countryman SE ALL4 s výkonem 230 kW a dojezdem 433 km.

Mluvilo se dokonce o tom, že elektrické modely zcela nahradí plug-in hybrid, tak se ale nakonec nestane, minimálně ne na začátku životního cyklu nového Countrymanu. Na bližší informace si ještě počkáme, již v březnu 2022 však vyšlo najevo, že nový Mini Countryman plug-in hybridní verze dostane, a to dokonce dvě. Vůz převezme ústrojí z BMW 2 Active Tourer druhé generace, což konkrétně opět znamená kombinaci přeplňovaného tříválce o objemu 1,5 litru a elektromotoru. Ve vrcholné formě to však má znamenat až kombinovaný výkon 237 kW, zřejmě u verze nazvané JCW. Bude tu však i slabší hybrid do zásuvky, se systémovým výkonem 177 kW.

K dispozici budou také klasické spalovací motory, včetně turbodieselu. Zřejmě půjde o mild- hybridy. Konkrétně jsou potvrzeny deriváty Countryman C s pohonem předních kol, Countryman S ALL4 s pohonem všech kol a v nejvýkonnější variantě MINI Countryman JCW ALL4 s pohonem všech kol.

Puristický design

Design vozu využívá nejnovějších motivů značky. Nový styl sází na puristické, zjednodušené tvary. Konkrétně přední světlomety již nemají chromované rámečky. Zato si však lze zvolit tři různé grafiky světel denního svícení, pro podtržení personalizace auta.

Minimalistický je také interiér. Palubní deska nového Countrymanu se obejde bez obvyklého displeje za volantem, veškerý důležitý obsah se promítá na volitelný
head-up displej. Toto řešení, navržené v duchu zachování pouze toho nejdůležitějšího, zajišťuje lepší výhled dopředu a utváří prostorný interiér. Centrálním motivem se tak stává kruhový OLED displej ve středu palubní desky. Průměr tenkého dotykového displeje nového Operačního systému 9 s kvalitním skleněným povrchem činí 240 mm a svou logikou ovládání připomíná běžný chytrý telefon.

Povrchy palubní desky, volantu, čalounění stropu i podlahy vozidla, stejně jako podlahové rohože jsou pak vyrobeny z recyklovaného polyesteru získaného z PET lahví a zbytků koberců.

Zadní řadu sedadel lze posouvat v rozsahu 13 cm. Opěradla na tři části rozdělených zadních sedadel jsou individuálně nastavitelná v šesti polohách a až o 12 stupňů.

Nový Mini Countryman byl připravován pro rok 2023, nakonec však bude na trh uvedeno až v únoru 2024. Nově se bude vyrábět v továrně BMW v německém Lipsku, kam se jeho produkce přesune z holandského Bornu. BMW Group totiž zcela ukončuje spolupráci s holandskou automobilkou Nedcar a raději hodlá efektivněji naplnit výrobní kapacity svých továren. Bude to poprvé, kdy se nějaké MINI bude vyrábět výhradně v Německu. V Lipsku se přitom bude mimo jiné vyrábět po boku BMW 2 Active Tourer (U06) se shodným technickým základem, což zvýší efektivitu produkce. Výroba vozu bude zahájena v listopadu 2023, kdy se patrně dozvíme i české ceny.

Mini Countryman (2023): Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4433 x 1843 x 1656 x 2692 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 460 litrů
  • Výroba: 2023- (Lipsko, Německo)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *