Novinky

Alpine A290 se rýsuje. Ostrý Renault 5 bude elektrický

Alpine v nadcházejících letech chystá významnou expanzi. Sportovní divize aliance Renault chystá rozšíření nabídky různými směry, přičemž první novinkou bude model nazvaný Alpine A290. Co o nejmenším plánovaném voze Alpine už víme?

Docela hodně, i proto, že Alpine se oficiálně představí už v červnu 2024. Půjde o hot hatch s elektrickým pohonem, který bude sdílet techniku s plánovaným Renaultem 5, jež v nabídce mateřské automobilky nahradí dnešní Zoe. To se podepíše i na designu, Alpine A290 bude de facto sportovní derivát Renaultu 5. Po konceptu A290 Beta to potvrdily i snímky maskovaných prototypů auta. Malý hatchback s délkou 3.990 mm a rozvorem 2.530 mm tak bude inspirován tvary původního Renaultu 5.

Technický základ poskytne platforma CMF-BEV přizpůsobená malým elektromobilům. Specialitou v této velikostní kategorii bude víceprvkové zadní zavěšení, které v segmentu B nebývá zvykem. Brzdy pak budou převzaty ze sporťáku A110, byť spolupracující se systémem rekuperace brzdné energie.

Pohon má zajistit elektromotor o výkonu 160 kW převzatý z Renaultu Mégane E-Tech, do budoucna by však mělo dorazit i silnější provedení. Baterie podle všeho poskytnou kapacitu okolo 52 kWh.

Pro Alpine je charakteristická agilita a mrštné jízdní vlastnosti, což je osobnost, kterou má nabídnout i elektrická A290. To má zajistit i pečlivé ladění, které probíhalo mimo jiné ve švédském Laplandu.

Alpine A290 je jednou z několika novinek této francouzské značky. Název využívá nové logiky pojmenování vozů, dvojka odkazuje na velikost modelu, devítka na fakt, že půjde spíše o lifestylový model než ryzí sporťák – ty odhalí jednička ve jméně, jak to je u dnešního kupé A110.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *