Alpine a jeho budoucnost: Hot hatch, sporťák i SUV

Francouzská značka Alpine vyhlíží svoji budoucnost, která bude ve znamení významného rozšíření modelové řady. Jestliže dnes tato prémiová značka skupiny Renault nabízí jediný vůz, v podobě sportovního kupé Alpine A110, do budoucna má její portfolio čítat až šest modelů. O jaké vozy půjde? A kdy novinky Alpine dorazí?

Šest novinek během čtyř let

Podle zákulisních zpráv Alpine mezi lety 2024 až 2028 postupně rozšíří svoji nabídku na šest modelů. Ty se přitom rozkročí všemi směry, vedle dnes nabízeného sportovního kupé se počítá také s malým hatchbackem, SUV nebo gran turismem.

Názvosloví nových modelů přitom naznačuje letos odhalený koncept Alpine A290_β, který je předobrazem malého hot hatche s elektrickým pohonem postaveného na bázi chystaného Renaultu 5. Sériové auto se bude jmenovat Alpine A290, dle výrobce přitom dvojka v názvu odkazuje na segment B (kategorie malých aut), zatímco číslovka 90 zdůrazňuje členství v tzv. lifestylové řadě. To mají být sportovně stylizované modely, které však mají být použitelné každý den.

Vedle A290 dorazí i další modely lifestylové řady. V roce 2024 přijde Alpine A390, kompaktní SUV-kupé, o jehož příchodu se spekuluje už několik let. Pro rok 2027 se pak chystá velký crossover A490 a o rok později ještě větší model A590, tato dvojice přitom podle zákulisních zpráv budou primárně určeny pro čínský a možná i americký trh. Není tak jasné, zda se toto duo bude prodávat i v Evropě.

Všechny chystané modely každopádně budou elektřinou poháněné. Alpine totiž hodlá svoji budoucnost spojit s elektrickým pohonem.

A co nová A110?

Alpine samozřejmě počítá i s náhradou za dnešní A110, byť zatím není jasné, jak se tato novinka bude jmenovat. Nejdříve se vozu dočkáme v roce 2026.

Jisté je naopak to, že chystaný sporťák bude poháněný elektřinou. Alpine pro něj vyvíjí zcela nový technický základ. Ten vznikal ve spolupráci s Lotusem, letos ale značka Alpine oznámila, že tento joint venture byl ukončen.

Očekává se přitom, že nástupce A110 lehce povyroste. Chystaná architektura Lotusu má být přizpůsobena pro dvě délky rozvoru(2.470 mm či 2.650 mm), dle velikosti baterií. Obě hodnoty jsou každopádně vyšší než u A110. Přestože Alpine nakonec bude mít svůj základ, dá se očekávat, že základ koncepce vznikající ještě v kooperaci s britskou automobilkou bude zachován.

Zajímají vás nová auta? Přečtěte si, jaké novinky nás čekají:

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *