Alpine a jeho budoucnost: Hot hatch, sporťák i SUV

Alpine A290 Beta 2023

Francouzská značka Alpine vyhlíží svoji budoucnost, která bude ve znamení významného rozšíření modelové řady. Jestliže dnes tato prémiová značka skupiny Renault nabízí jediný vůz, v podobě sportovního kupé Alpine A110, do budoucna má její portfolio čítat až sedm modelů. O jaké vozy půjde? A kdy novinky Alpine dorazí?

Sedm novinek během čtyř let

Alpine do roku 2030 postupně rozšíří svoji nabídku na sedm modelů, ještě o jeden více, než se doposud spekulovalo. Ty se přitom rozkročí všemi směry, vedle dnes nabízeného sportovního kupé se počítá také s malým hatchbackem, SUV nebo gran turismem.

Názvosloví nových modelů přitom naznačuje letos odhalený koncept Alpine A290_β, který je předobrazem malého hot hatche s elektrickým pohonem postaveného na bázi chystaného Renaultu 5. Sériové auto se bude jmenovat Alpine A290, dle výrobce přitom dvojka v názvu odkazuje na segment B (kategorie malých aut), zatímco číslovka 90 zdůrazňuje členství v tzv. lifestylové řadě. To mají být sportovně stylizované modely, které však mají být použitelné každý den.

Vedle A290 dorazí i další modely lifestylové řady. V roce 2025 přijde Alpine A390, GT crossover, o jehož příchodu se spekuluje už několik let. vyrábět se bude v Dieppe, ústředí značky. Pro rok 2027 se pak chystá velký crossover A490 a o rok později ještě větší model A590, tato dvojice přitom bude primárně určeny pro čínský a americký trh, kam Alpine hodlá vstoupit. Počítá se i se čtyřmístným kupé A310.

Všechny chystané modely každopádně budou elektřinou poháněné. Alpine totiž hodlá svoji budoucnost spojit s elektrickým pohonem. Od roku 2026 tak bude nabízet jen elektroauta, a to po konci dnešní A110. Nová Alpine A110 pro rok 2026 využije zcela novou platformu pro elektroauta.

A co nová A110?

Alpine samozřejmě počítá i s náhradou za dnešní A110, byť zatím není jasné, jak se tato novinka bude jmenovat. Nejdříve se vozu dočkáme v roce 2026.

Jisté je naopak to, že chystaný sporťák bude poháněný elektřinou. Alpine pro něj vyvíjí zcela nový technický základ. Ten vznikal ve spolupráci s Lotusem, letos ale značka Alpine oznámila, že tento joint venture byl ukončen.

Očekává se přitom, že nástupce A110 lehce povyroste. Chystaná architektura Lotusu má být přizpůsobena pro dvě délky rozvoru (2.470 mm či 2.650 mm), dle velikosti baterií. Obě hodnoty jsou každopádně vyšší než u A110. Přestože Alpine nakonec bude mít svůj základ, dá se očekávat, že základ koncepce vznikající ještě v kooperaci s britskou automobilkou bude zachován.

Zajímají vás nová auta? Přečtěte si, jaké novinky nás čekají:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *