Novinky

Nové BMW M5 (G90) se rýsuje. V roce 2024 dorazí jako Touring

BMW čile pracuje na nové generaci sportovního modelu M5, která bude mít za základ letos odhalenou řadu 5 generace G60. Jak už to tak bývá, už před premiérou se rýsují první informace o tomto supervýkonném automobilu vyšší střední třídy. Nyní dokonce první oficiální zprávy odhalila sama automobilka.

Výrobce potvrdil, že nové BMW M5 dorazí v roce 2024 také ve formě kombíku. Nové BMW M5 Touring se tak vrátí po dlouhých letech. Generace F10 a F90 byly výhradně sedany, naposledy M5 Touring existovalo na bázi generace E60. Tehdejší generace byla uvedena v roce 2007.

Německá automobilka nicméně vidí prodejní úspěch menší M3 Touring, a tak na scénu vrátí i velké sportovní kombi. Ostatně konkurence od Audi a Mercedesu takové kombíky nabízí (RS 6 Avant a E 63 AMG), tak proč by takový vůz nenabídlo i BMW?

M5 nově jako hybrid

V útrobách nové M5 sedan i Touring bude pracovat zcela nově vyvinutý, částečně elektrifikovaný pohon. Automobilka zatím neuvedla bližší detaily, očekává se však nasazení plug-in hybridu z BMW XM. To by znamenalo kombinaci 4,4 V8 a vysokovýkonného elektromotoru s kombinovaným výkonem klidně až 550 kW u vrcholné verze Competition.

Výrobce dále slibuje pečlivě naladěný podvozek doplněný inovativními systémy, stejně jako symbiózu dynamických schopností typických pro vozy divize BMW M, komfortu na dlouhé vzdálenosti a působivé prostornosti.

Testování prvních prototypů nového BMW M5 Touring (G90) bude zahájeno v nejbližších dnech v městském provozu i na venkovských silnicích a dálnicích v okolí Mnichova a v centrále BMW M GmbH v Garchingu. Následné ladění všech systémů pohonu a podvozku bude prováděno mimo jiné také na Nordschleife na Nürburgringu.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *