Volkswagen Golf 9 v ohrožení: Dorazí vůbec nová generace?

Volkswagen Golf sketch

Volkswagen Golf je už desítky let nedílnou součástí nabídky této německé značky, však první generace tohoto kompaktu dorazila už v roce 1974 a od té doby je takto pojmenovaný vůz nepřetržitě součástí její modelové palety. Další budoucnost Golfu je ale ohrožena. Hrozí totiž, že nový Volkswagen Golf 9. generace už nedorazí. Nebo je všechno jinak?

Přípravy nové generace VW Golf se tak nějak očekávaly. Jenže nový šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer (ještě nedávno předseda představenstva Škody Auto) se v rozhovoru pro německý Welt nechal slyšet, že o další budoucnosti tohoto modelu se bude teprve rozhodovat. „Budeme muset zjistit, zda se vyplatí vyvíjet auto se spalovacím motorem, které na trhu nevydrží celých sedm nebo osm let,“ prohlásil Schäfer pro Welt.

Riziko vysoké ceny

Odkazoval tak na to, že vývoj automobilů se spalovacími motory bude do budoucna nákladný a nemusí se výrobcům vyplatit. Zvlášť v době, kdy se Evropa upíná k elektromobilitě. Po roce 2030 se tak může stát, že v některých zemích kontinentu už ani nebudou povolená neelektrifikovaná auta, nebo že stejně o ně bude mizivý zájem. Své do toho mohou říct i nová nařízení. Náklady v souvislosti se stále definitivně neschválenou emisní normou Euro 7 totiž mají dle Schäfera činit 3.000 až 5.000 eur (74.000 až 123.000 Kč). A taková částka může auta se spalovacím motorem neúměrně zdražit. Elektroauta tak najednou mohou být tou dostupnější alternativou.

Jestliže se tak nový Volkswagen Golf 9. generace chystá někdy pro rok 2027, je zřejmé, že nemá zajištěný dostatečně dlouhý životní cyklus, i proto, že o jeho spalovací motory může postupně klesat zájem. Navíc kvůli emisním normám může být se svými spalovacími motory drahý. I proto Schäfer říká, že se o budoucnosti auta bude teprve rozhodovat. Jak to s novým Golfem bude, se má rozhodnout během následujících 12 měsíců.

Podle našeho názoru to však ve výsledku neznamená, že by měl Volkswagen Golf z nabídky značky po konci současné osmé generaci skončit. Spíše očekáváme, že se do budoucna může stát, že VW Golf IX bude zkrátka elektromobil. Na druhou stranu, tradice se někdy porušují a ani jiná legenda Volkswagenu, Brouk, tu už s námi také není. Tak proč by v budoucnu nemohl skončit i Golf…

Nejbližší budoucnost VW Golf

Prozatím však má vůz před sebou ještě dostatečně dlouhou budoucnost. Současný Golf 8. generace v prodeji vydrží minimálně do roku 2027 a možná i déle. Aktuálně se přitom usilovně pracuje na jeho modernizaci, která by měla dorazit někdy na přelomu let 2023 a 2024.

Ústředním tématem modernizovaného Golfu VIII podle všeho bude další úroveň elektrifikace. Nabídku by měly rozšířit další mild-hybridy, koncern VW Group navíc pracuje na nové generaci plug-in hybridu, s e čtyřválcem 1.5 TSI a většími bateriemi, který by se měl objevit i v nabídce Golfu. Zatím se tento nový plug-in hybrid očekává v novém VW Passat B9 a Škodě Superb IV, které dorazí v roce 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *