Nová Škoda Superb se ukáže v roce 2023. Co o sestře budoucího Passatu už víme?

Rok 2023 je tady! A to v případě domácí automobilky Škoda Auto znamená, že nová Škoda Superb je za rohem, představí se totiž právě během roku 2023. Co už o nové, již čtvrté generaci Superbu víme? Přestože si mladoboleslavský výrobce jako vždy pečlivé hlídá svá tajemství, leccos už o této novince víme.

Společná výroba

Střední třída dnes už není tak prodejně silnou kategorií jako kdysi, přesto značky koncernu VW Group jí pořád věří. Jestliže tak Volkswagen pracuje na nové generaci svého Passatu (B9), Škoda na stejném technickém základu postaví čtvrtou generaci modelu Superb. Oba modely přitom k sobě budou mít blíže než dříve.

Vývoj obou modelů má podle dřívějších zpráv na starosti právě mladoboleslavská automobilka. Dokonce se budou vyrábět ve stejné továrně, v závodě Volkswagenu v Bratislavě. Tam se produkce Passatu přesune z německého Emdenu, který bude přebudován na výrobu elektromobilů. To dnešní Superb se zase vyrábí v českých Kvasinách, kde je potřeba uvolnit výrobní kapacitu pro produkci populárních SUV. Zahájení produkce se přitom opravdu blíží, v Bratislavě totiž již začala předsériová výroba obou modelů, jak v lednu přiznala mluvčí slovenské divize Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.

Design nového Superbu

Design čtvrté generace novodobého Superbu má na starosti tým šéfdesignéra Škody Auto Olivera Stefaniho, který už prohlásil, že novinka bude krásným automobilem. Možný základ stylu pak naznačují designérské skici Petra Matušince, koordinátora designu exteriéru, které zveřejnil třeba server Motor1.com. Škoda přitom pracuje na novém stylistickém jazyku Modern Solid, jehož motivů by nový Superb už mohl využít.

Zatím však stále není známá jeho koncepce, respektive nabídka karosářských variant. Prakticky jistotou je zachování oblíbeného Superbu Combi. Naopak další budoucnost liftbacku je nejistá, hovoří se o nahrazení sedanem, případně jeho prodejem jen na vybraných trzích. Ať už bude nabídka karosářských verzí jakákoliv, kombi má dorazit na trh jako první. Jisté je také to, že nový Superb bude chtít i nadále bodovat bohatým vnitřním prostorem. Rozměry by měly zůstat na obdobné úrovni jako dnes.

Nová generace plug-in hybridu

Naopak použitá technika je jistá, nová Škoda Superb pro rok 2023 bude postavena na základech modulární architektury MQB, respektive její nejnovější verze. Očekává se rozšíření nabídky elektrifikovaných derivátů, je dokonce možností, že v Evropské unii bude pro Superb standardem mildhybridní pohon, tedy spalovací motor doplněný o malý elektromotor. Šlo by v takovém případě zřejmě o benzinový čtyřválec 1.5 eTSI. Pokud to pak budoucí emisní normy umožní, měl by v nabídce zůstat i turbodiesel 2.0 TDI a vrcholné benzinové 2.0 TSI. Respektive oba dvoulitrové agregáty dost možná přijdou v elektrifikované formě.

Jistotou je pak nasazení plug-in hybridního pohonu, přičemž k dispozici by mohlo být vícero výkonových verzí, zatímco dnes je pro Superb dostupná jediná. VW Group připravuje novou generaci plug-in hybridního ústrojí, kterou vedle nového Passatu dostane právě i budoucí Superb. Nově využije zážehový čtyřválec 1.5 TSI kombinovaný s bateriemi s větší kapacitou než dnes, které by mohly umožnit ujetí až 100 km v čistě elektrickém režimu. Navíc by je mělo být možné rychleji dobíjet.

Nová Škoda Superb bude představena během roku 2023. Ve stejném roce dorazí i nový Volkswagen Passat (B9), přičemž zatím není jasné, který z modelů se představí jako první.

(vydáno 1. října 2021 11:30, naposledy aktualizováno 23. ledna 2023 7:38)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *