Novinky

Nová Škoda Superb se ukáže v roce 2023. Sestra budoucího Passatu se poodhaluje

Nová Škoda Superb je už za rohem, představí se ještě během roku 2023. Co už o nové, již čtvrté generaci Superbu víme? Už docela hodně, protože mladoboleslavský výrobce už začíná o novince odhalovat první informace, a to o ní už leccos víme. Máme i první fotky interiéru. Na co se tudíž těšit?

Společná výroba

Střední třída dnes už není tak prodejně silnou kategorií jako kdysi, přesto značky koncernu VW Group jí pořád věří. Jestliže tak Volkswagen pracuje na nové generaci svého Passatu (B9), Škoda na stejném technickém základu postaví čtvrtou generaci modelu Superb. Oba modely přitom k sobě budou mít blíže než dříve.

Vývoj obou modelů má podle dřívějších zpráv na starosti právě mladoboleslavská automobilka. Dokonce se budou vyrábět ve stejné továrně, v závodě Volkswagenu v Bratislavě. Tam se produkce Passatu přesune z německého Emdenu, který bude přebudován na výrobu elektromobilů. To dnešní Superb se zase vyrábí v českých Kvasinách, kde je potřeba uvolnit výrobní kapacitu pro produkci populárních SUV. Zahájení produkce se přitom opravdu blíží, v Bratislavě totiž již začala předsériová výroba obou modelů, jak v lednu přiznala mluvčí slovenské divize Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.

Design nového Superbu

Design čtvrté generace novodobého Superbu má na starosti tým šéfdesignéra Škody Auto Olivera Stefaniho, který už prohlásil, že novinka bude krásným automobilem. Možný základ stylu pak již dříve naznačily přiložené designérské skici Petra Matušince, koordinátora designu exteriéru, které zveřejnil třeba server Motor1.com. Pozdější oficiální skici následně potvrdily skutečnou siluetu, stejně jako oficiální snímky maskovaného prototypu.

Ty potvrdily také koncepci, o níž se dlouho spekulovalo. Jistotou bylo zachování oblíbeného Superbu Combi. Naopak další budoucnost liftbacku byla nejistá, hovořilo se o nahrazení sedanem, případně jeho prodejem jen na vybraných trzích. Nakonec je však jisté, že nový Superb přijde také jako liftback. Jisté je také to, že nový Superb bude chtít i nadále bodovat bohatým vnitřním prostorem. Rozměry by měly zůstat na obdobné úrovni jako dnes. Naznačují to alespoň oficiální snímky maskovaných prototypů nového Superbu Combi.

Z hlediska rozměrů nový Superb poměrně značně vyroste. Liftback na délku měří 4.912 mm, o 43 mm více než předchůdce. Superb Combi je dlouhý 4.902 mm, o rovných 40 mm více než dosavadní generace. Rozvor 2.841 mm nicméně zůstává zachován.

Interiér nového Superbu

Leccos už víme také o vnitřku Superbu. Vsadí na moderní prvky typu rozměrného head-up displeje nebo velkého dotykového displeje s úhlopříčkou 12,9″. A chybět nebude ani hned 28 Simply Clever řešení, jichž byl Superb kdysi průkopníkem. 

Některá řešení pak budou sdílena s novým Kodiaqem, který využije shodný základ. Konkrétně půjde třeba o volič automatické převodovky pod volantem nebo trojici velkých chytrých mechanických ovladačů pro snazší ovládání vybraných funkcí vozu. Oba vozy se však třeba odliší jiným řešením výdechů ventilace.

Nový Superb a jeho nabídka motorů

Naopak použitá technika je jistá, nová Škoda Superb pro rok 2023 bude postavena na základech modulární architektury MQB, respektive její nejnovější verze MQB evo. I díky tomu bylo potvrzeno očekávané rozšíření nabídky elektrifikovaných derivátů.

V Evropské unii bude pro Superb základním motorem mild-hybridní 1.5 eTSI, tedy spalovací motor doplněný o malý elektromotor. Rovněž bude zachován také turbodiesel, konkrétně v podobě 2.0 TDI ve verzích se 110 kW a 142 kW, stejně jako vrcholné benzinové 2.0 TSI (150 kW). Nejvýkonnější Superb pak nabídne dokonce 195 kW.

Jistotou je rovněž nasazení plug-in hybridního pohonu, přičemž k dispozici by mohlo být vícero výkonových verzí, zatímco dnes je pro Superb dostupná jediná. VW Group připravuje novou generaci plug-in hybridního ústrojí, kterou vedle nového Passatu dostane právě i budoucí Superb. Nově využije zážehový čtyřválec 1.5 TSI (110 kW) kombinovaný s bateriemi s kapacitou zvětšenou na 25,7 kWh, které by měly umožnit ujetí až 100 km v čistě elektrickém režimu. Navíc by je mělo být možné rychleji dobíjet. Vybrané motorizace pak nabídnou pohon všech kol.

Standardem bude sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG. Manuál už nový Superb nenabídne.

Škoda Superb (2023): Motory

  • 1.5 TSI mild-hybrid (110 kW)
  • 2.0 TSI (150 kW, 195 kW)
  • 2.0 TDI (110 kW, 150 kW)

Nová Škoda Superb bude představena ještě během roku 2023, konkrétně v listopadu. Nový Superb Combi bude možné objednávat ještě letos, liftback bude následovat až v roce 2024. Ještě letos se odhalí také nový Volkswagen Passat (B9), který na rozdíl od Superbu nabídne jen karosářskou verzi kombi.

Škoda Superb: Rozměry a další technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4912 x 1849 x 1481 x 2841 mm (Superb), 4902 x 1849 x 1482 x 2841 mm (Superb Combi)
  • Objem zavazadlového prostoru: 645 litrů (liftback), 690 litrů (kombi)
  • Výroba: 2023- (Bratislava, Slovensko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *