Novinky

BMW XM bude první skutečné eMko po 50 letech. Bude to SUV

K BMW už léta patří i sportovní verze jeho modelů s logem M ve jméně. Automobil dostupný výhradně jako „eMko“ ale v historii vznikl dosud jediný, supersport M1. Nyní se však rýsuje druhé takové auto, BMW XM, které bude k dispozici pouze s plug-in hybridním pohonem a výhradně jako M model. Bude to velké „supervýkonné“ SUV, které loni na podzim naznačil stejnojmenný koncept.

BMW XM vznikne v rámci oslav 50 let od založení sportovní divize M. Začne se vyrábět na konci roku 2022, a to v americké továrně BMW Group ve Spartanburgu. Právě americký trh má být pro nový model klíčovým odbytištěm. Původně se přitom spekulovalo, že velké SUV se bude jmenovat X8, nakonec ale BMW rozhodlo jinak.

Vzhled automobilu loni naznačil BMW XM Concept, poprvé prezentovaný na výstavě Art Basel 2021 v Miami Beach. Koncept dokazuje, že vysokovýkonné SUV bude velice expresivním vozem s výrazným designem. Řeč je hlavně o předních partiích. Právě ty přinášejí první pohled na nový design přední části připravovaných modelů BMW luxusní třídy.

Přední světlomety jsou tu rozděleny do dvou samostatných modulů, což je nový designový prvek, který vytváří vizuálně působivý výraz. Zajímavé jsou i ledvinky, velké a s tvarem osmiúhelníku. Pro M typické dvojité příčky uvnitř masky chladiče pak umocňují dojem šířky, zatímco nápadné zvýraznění masky chladiče svítícím rámečkem vytváří spolu se světly denního svícení i v noci okamžitě rozpoznatelný celek.

Budoucnost pak naznačuje rovněž interiér, využívající prohnutý displej, podobně už jako BMW iX.

Plug-in hybrid s 1.000 Nm

Pro budoucnost značky je klíčové také pohonné ústrojí konceptu. V útrobách se totiž objevuje nově vyvinutý systém pohonu M Hybrid, který v následujících letech spatříme nejen v XM. Plug-in hybridní ústrojí spojuje motor V8 a vysokovýkonný elektromotor. Ty společně nabízejí maximální výkon 550 kW a točivý moment 1.000 Nm.

„BMW Concept XM představuje kompletně nový koncept v segmentu vysokovýkonných vozů. Zdůrazňuje schopnost BMW M GmbH bořit zavedené konvence a posouvat hranice s cílem fanouškům značky nabídnout ultimativní zážitky z jízdy. Sériový vůz, první model nabízený výhradně jako vůz BMW M od dob legendárního BMW M1, současně ukazuje, jak přistupujeme k postupné elektrifikaci naší značky,“ říká na adresu konceptu Franciscus van Meel, generální ředitel BMW M GmbH.

(vydáno 30. listopad 2021 5:54, aktualizováno 4. srpna 2022 7:07)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *