Nový Opel Grandland se rýsuje. Nástupce bude nejen elektrický

Opel Grandland detail

Opel již usilovně pracuje na nové generaci oblíbeného modelu Grandland. Nástupce tohoto kompaktního SUV bude uveden v druhé polovině roku 2024, jak automobilka oficiálně oznámila, spolu s tím, že se nový Opel Grandland bude vyrábět v německé továrně v Eisenachu.

Příchod auta byl potvrzen v rámci oznámení investice do této německé továrny. Koncern Stellantis, jehož je Opel součástí, investuje do zahájení výroby vozu v Eisenachu na 130 milionů eur (asi tři miliardy korun). To souvisí s tím, že nástupce Grandlandu využije nový technický základ.

Délka 4,6 metru a elektrický pohon

Opel totiž oznámil, že nový Grandland bude postaven na základech nové koncernové platformy STLA Medium, která bude určena pro středně velké vozy a přizpůsobena elektrickému pohonu. Sdílet ji bude s novým Peugeotem 3008. Chystané kompaktní SUV nové generace je totiž aktuálně prezentováno výhradně jako elektromobil. Nabídnuto by však po vzoru 3008 mělo být i se spalovacími motory.

Už dříve koncern Stellantis oznámil, že nová architektura STLA Medium je určena pro vozy kolem délky 4.650 mm a šířky 1.850 mm, přičemž zvládne pojmout baterie až s kapacitou 104 kWh pro čistě elektrický pohon. Ty mají zajistit až dojezd 700 km na jedno nabití. Do budoucna ji vedle nového Opel Grandland využijí také třeba nový Peugeot 5008 pro rok 2024 nebo třeba Lancia Aurelia.

Architektura navíc může pojmout i konvenční spalovací motory, a tak se předpokládá, že chystané auto nenabídne jen čistě elektrické ústrojí, minimálně v počátku svého životního cyklu. Očekává se tak možnost mild-hybridního tříválce 1.2 Turbo i plug-in hybridu s 1.6 Turbo pod kapotou. Naopak turbodiesel už podle všeho nabídnut nebude, v rámci odklonu koncernu Stellantis od tohoto druhu motorů.

Nárůst rozměrů však podle zákulisních zpráv nemá znamenat nabídnutí sedmimístná verze. Opel údajně preferuje nabídnutí velkého kufru nad třetí řadou sedadel. Objem zavazadelníku tak má jistojistě přesáhnout hranici 500 litrů.

Zůstane Grandlandem

Více o novém kompaktním SUV s elektrickým pohonem Opel zatím neprozradil. Auto však výrobce zprvu prezentoval jako „nástupce Grandlandu“, což naznačuje, že spolu s technickou proměnou v elektromobil se může změnit i jméno. Pozdější tiskové zprávy však už vůz označují za „nový Grandland“, což zase spíše naznačuje zachování dnešní názvu.

Novinka je každopádně součástí přerodu Opelu. Německá automobilka chce na evropských trzích do roku 2028 nabízet výhradně elektrické portfolio. Už první Grandland uvedený v roce 2017 byl svým způsobem také přerodem; vznikal už s technikou Skupiny PSA (dnes Stellantis), a to ještě v době, kdy Opel býval součástí koncernu General Motors. Šlo tehdy o druhý společný projekt Opelu a PSA. Premiéra se má přitom odehrát v podobné době, jako se uskuteční debut nové Frontery, náhrady za Crossland.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *