Nový Ford Capri se poodhaluje. Jako další společný projekt s VW

Ford Capri teaser 2024

Ford chce v nejbližších letech výrazně proměnit svoji evropskou paletu modelů, aby se přizpůsobil nové době. Chce přitom zdůrazňovat svůj americký původ a zároveň připomínat ty nejúspěšnější modely své historie. Znamenat to má také oživení dalších slavných jmen z historie. Nyní se rýsuje návrat modelu Ford Capri, jehož prototypy už jezdí po běžných silnicích. Debutovat už má co nevidět, což naznačují první zveřejněné upoutávky.

Návrat jména Capri naznačují loňské informace britského tabloidu The Sun, který tvrdí, že jméno Capri bude nově použito pro elektrické SUV-kupé, sourozence nedávno odhaleného SUV Ford Explorer. Přestože oficiální zdroje nechtějí spekulovat o názvech budoucích modelů, z Fordu zaznívají hlasy, že nové elektromobily chtějí být ikonické. V minulosti se navíc už několikrát mluvilo o tom, že by se mohlo vrátit právě označení Ford Capri.

Capri bylo sportovní kupé nabízené mezi lety 1968 až 1986. Svým způsobem to byl Mustang určený pro Evropu. Auto se inspirovalo tehdy nesmírně úspěšným pony carem, jehož vlastnosti však přizpůsobilo evropským poměrům.

Elektrický pohon jistotou

Moderní vůz s tímto názvem však bude mít zcela jinou koncepci. The Sun mluví o sportovně laděném crossoveru s elektrickým pohonem, jiné zdroje naznačují spíše koncepci elektrického hatchbacku. Nakonec se na základě špionážních fotek maskovaných prototypů potvrdilo první řešení, celková koncepce přitom lehce připomíná zvýšený fastback, např. ve stylu nového Peugeotu 3008 třetí generace.

Základem bude platforma MEB pro elektromobily z dílny Volkswagenu. Novinka totiž bude další projekt vzniklý v rámci alianční spolupráce mezi Fordem a Volkswagenem. Půjde přitom o bratra SUV-kupé ID.5. Stylisticky se však od sourozence odliší, podobně jako jiné společné projekty VW a Fordu.

K dispozici by měly být různé verze. Zřejmě zadokolky s výkonem 128 kW, respektive 150 kW, a čtyřkolka s kombinovaným výkonem 220 kW.

Nový elektromobil má každopádně debutoval už v létě 2024. Nakonec je to později, než se očekávalo, kvůli nakonec provedeným změnám v technickém základu. Má být určen primárně pro evropské trhy, podobně jako nedávno odhalený Ford Explorer. Po jeho boku se má vyrábět v německé továrně v Kolíně nad Rýnem. Použitá architektura pak umožní pohon zadních nebo všech kol.

Pokud každopádně dojde opravdu k oživení jména Capri, nebude to první takový model Fordu. Mustang Mach-E je crossover využívající název slavného pony caru, městský crossover Puma zase vzdává jménem hold někdejšímu malému kupé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *