Novinky

Nový Ford Explorer je tu! Jako elektro s technikou VW

Ford představuje zcela nový elektrický Explorer – nový elektromobil, který kombinuje německou konstrukční vyspělost s výrazným americkým stylem. Jedná se o crossover střední třídy nabízející pět míst k sezení ve dvou řadách sedadel. Jde o součást alianční spolupráce mezi Fordem a Volkswagenem, základem je totiž platforma MEB právě z dílny německého koncernu.

Dosud jméno Explorer nese velké SUV primárně určené pro americký trh, nicméně v nejnovější generaci nabízený i v Evropě. Novinka však je menší a hlavně, výhradně s elektrickým pohonem.

„Explorer je průkopníkem nové generace vzrušujících elektromobilů Ford. Vychází z našich amerických kořenů, ale vyrábí se v Kolíně nad Rýnem pro evropské zákazníky,“ komentuje příchod Martin Sander, generální ředitel Ford Model e pro Evropu.

Aerodynamický exteriér dle výrobce transformuje ducha a asertivní styl ikonického amerického SUV pro novou elektrickou éru. Definujícím prvkem je zde výrazný „štít“ na místě tradiční masky chladiče. S futuristickým designem exteriéru koresponduje moderně pojatý interiér s prémiovými materiály a moderními prvky, jako jsou výrazně tvarovaná sportovní sedadla nebo sofistikovaný soundbar. K nejzajímavějším novým prvkům výbavy patří rozměrná dotyková 15″ obrazovka SYNC Move, online infotainment s akustikou přizpůsobenou interiéru nebo bezdrátová integrace aplikací. S displejem multimediálního systému lze přitom hýbat, pod ním se totiž ukrývá odkládací prostor.

Explorer bude dostupný s pohonem zadní nápravy nebo ve verzi s pohonem všech kol. K dispozici bude ve dvou variantách, Explorer a Explorer Premium. Příjem objednávek zahájí Ford během roku 2023, základní cena se bude podle předběžných předpokladů pohybovat okolo částky 1.100.000 Kč. Dodávky zákazníkům budou spuštěny v roce 2024.

Elektrické plány Fordu

Explorer je první z vlny nových elektromobilů značky Ford, které budou postupně znamenat kompletní přechod evropské nabídky osobních vozů na elektrický pohon. Společnost se již dříve zavázala, že od roku 2030 bude v Evropě nabízet osobní vozy výhradně s elektrickým pohonem.

Vůz má být součástí tzv. řady Active Adventure, která má čítat také kompaktní SUV Kuga, nadále nabízené se spalovacími motory. Vedle toho tu budou ještě další rodiny vozů Ford, Wild Performance (např. crossover Mustang Mach E), Urban Escape (městský crossover Puma) a Ultimate Outdoor (pick-up Ranger nebo offroad Bronco, které míří i do Evropy).

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *