Ford hodlá v Evropě prodávat jen elektromobily. Do roku 2030

Ford Mustang Mach-E 2021

Automobilka Ford oznamuje masivní plán elektrifikace evropské nabídky. Zavazuje se k tomu, že k polovině roku 2026 budou všechny modely z její evropské nabídky osobních vozů schopny bezemisní jízdy, ať už díky verzi s čistě elektrickým, nebo plug-in hybridním pohonem. V roce 2030 pak bude evropské portfolio osobních vozů Ford již 100% elektrické.

Jedná se o součást ambiciózních plánů značky na celosvětové úrovni. Do roku 2025 Ford v této souvislosti proinvestuje nejméně 22 miliard amerických dolarů (v přepočtu zhruba 470 mld. Kč), což je téměř dvakrát víc než jeho dřívější závazek.

Dnes přitom Ford má evropském portfoliu jediný osobní vůz s elektrickým pohonem. Právě letos v Evropě spouští dodávky elektřinou poháněného crossoveru Mustang Mach-E.

Už za dva roky ho však doplní městský elektromobil, vyvinutý v Evropě, přímo pro evropské zákazníky. Ford ho začne vyrábět v roce 2023 ve svém německém závodě v Kolíně nad Rýnem, který bude v rámci strategie elektrifikace postupně přebudován na produkci elektrovozů. Nové elektroauto vzniká ve spolupráci s automobilkou Volkswagen. Použije totiž její čistě elektrickou platformu MEB. Ford přitom zvažuje, že by tuto architekturu do budoucna použil ještě jeden model.

Ford navíc počítá také s elektrifikací své nabídky užitkových vozidel. Všechny užitkové vozy této značky budou podle oznámeného plánu poháněny čistě elektrickým nebo plug-in hybridním ústrojím již v roce 2024, přičemž Ford předpokládá, že v roce 2030 budou tyto varianty tvořit dvě třetiny jeho celkového prodejního objemu užitkových vozů na evropském trhu.

Oznámení Fordu přichází ve stejném týdnu, kdy luxusní britská značka Jaguar rovněž oznámila, že připravuje přechod na čistě elektrický pohon. V jejím případě je tato transformace naplánovaná na rok 2025. Už v roce 2019 na čistě elektrický pohon přešel v Evropě Smart, nejpozději do konce desetiletí něco takového chystá Volvo a také Bentley.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *