Budoucnost Bentley bude čistě elektrická. Od roku 2030

Bentley EXP 100 GT

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley mění svoji strategii pro následující roky. Do budoucna se stane značkou nabízející výhradně elektřinou poháněné automobily. Stát se tak má stát do roku 2030. Do tohoto termínu se Bentley rovněž plánuje stát uhlíkově neutrální firmou.

Tyto kroky jsou součástí strategie Beyond100 určené pro následující léta, kterými automobilka začíná druhé století své existence. Historie automobilky sídlící dnes v Crewe začala v roce 1919, letos tak společnost slaví 101 let svého fungování.

Přeměna do luxusní automobilky nabízející výhradně elektromobily přitom bude postupná. První čistě elektřinou poháněné auto sice nabídne až v roce 2025, už do roku 2023 však firma chce od každého ze svých modelů nabídnout hybridní verzi. Právě v polovině dekády se transformace začne zrychlovat. Už do roku 2026 chce Bentley nabízet výhradně plug-in hybridy a elektromobily. Během dalších čtyř let se pak nabídka zcela promění k elektřinou poháněným automobilům.

Pro značku z Crewe je to přitom obří změna, jestliže dnes je největší výrobce dvanáctiválcových motorů, tedy jednotek považované za ekologické, v následujících letech chce důrazně vsadit na ekologii. Tím se má stát lídrem v luxusní udržitelné mobilitě.

Nejen ekologický pohon

Týkat se to má přitom nejen samotného pohonu, ale také materiálů používaných v připravovaných automobilech. V tomto směru je náznakem loňský koncept EXP 100 GT, v němž se objevily dekorační plochy z přirozeně popadaných stromů nebo napodobenina kůže z vedlejších produktů vzniklých při produkci vína. V rámci této snahy budou muset dodavatelé potvrzovat, že je jejich produkce dostatečně udržitelná.

„Od roku 1919 Bentley definuje luxusní grand turisma. Být v čele pokroku je součástí naší DNA – původní chlapci Bentley byli průkopníky a lídři. Bentley se tak nyní změní ze 100 let staré společnosti vyrábějící luxusní automobily na nový, udržitelný a zcela etický vzor luxusu,“ říká o nové strategii generální ředitel Bentley Adrian Hallmark.

Budoucnost Bentley ve znamení elektřiny je přitom vcelku logická. Velké luxusní vozy se silnými motory mají už dnes problém splnit flotilové emisní normy, což se v příštích letech po zpřísnění pravidel dále zhorší. Bentley tak sázkou na vozy s nulovými emisemi na papíře tento problém vyřeší.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *