Novinky

Nová Škoda Octavia odhalena pro rok 2024. Facelift mění mnohé

Škoda Octavia hraje klíčovou roli v nabídce mladoboleslavské značky. Jde dnes o její nejprodávanější model, a tak každá novinka je pečlivě sledována. A nyní přichází důležitá změna, Škoda Octavia pro rok 2024 prochází faceliftem. Co modernizace přináší? Už o ní víme takřka kompletní informace. Modernizovaná Octavia se již odhalila světu.

Motory nové Octavie

Už dopředu se mluvilo o tom, že paleta nabízených jednotek projde zásadní proměnou, a to se přesně stalo. byť v trochu jiné podobě, než se čekalo.

Modernizovaná Octavia pro rok 2024 se zbavila základního benzinového tříválce 1.0 TSI. Místo něj přichází nová základní verze čtyřválce 1.5 TSI s výkonem 85 kW. Patnáctistovka je tu nadále také ve variantě se 110 kW, v kombinaci s DSG jako mild-hybrid. K dispozici jsou i dva dieselové motory 2.0 TDI (85 kW a 110 kW), stejně jako benzinový čtyřválec 2.0 TSI (150 kW). Vrcholná Octavia RS má 2.0 TSI se 195 kW.

Zajímavostí je pak informace o plug-in hybridu. Očekávalo se, že modernizovaná Octavia PHEV podobně jako dříve uvedené modely Superb IV a Kodiaq II přejde na 1.5 TSI místo stávajícího 1.4 TSI. Plug-in hybridní Octavia měla také dostat větší baterie pro delší dojezd. Nakonec však plug-in hybrid z nabídky zcela vypadl.

A co design?

Z nového Superbu a Kodiaqu byl však převzatý nový multimediální systém. Nový infotainment má být přehlednější a rychlejší, navíc bez softwarových chyb. Doprovodí to i zvětšená obrazovka, s úhlopříčkou až 12,9″, stejně jako nový, 10,4″ přístrojový štít. Novinkou je také integrovaná funkce ChatGPT. 

Změnil se i design Octavia pro 2024, první oficiální upoutávka naznačila nový světelný podpis nově řešených světlometů. Další teasery prozradily, že příď ozdobí rozšířená maska, záď zase nápis Škoda v novém fontu a koncová světla evokující větší Superb.

„Při nejnovější modernizaci modelu Octavia jsme upravili nárazníky a masku chladiče. Zároveň jsme zostřili kontury světlometů, čímž jsme našemu bestselleru propůjčili ještě výraznější a sportovnější vzhled,“ popisuje podobu modernizované Octavie šéfdesignér automobilky Oliver Stefani.

Ceny a datum uvedení na český trh budou teprve zveřejněny.

Pro rok 2026 pak Škoda Auto připravuje zcela nové auto. V roce 2026 mladoboleslavská značka uvede elektrické kombi s délkou 4,7 metru, díky čemuž tato novinka rozměrově bude odpovídat dnešní Octavii Combi. Má jít o vhodný doplněk portfolia, což naznačuje, že minimálně zpočátku se tato novinka bude prodávat po boku Octavie nadále nabízené se spalovacími motory.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *