Pozor na stočené tachometry by měli Češi dávat především u německých aut. Vyplývá to ze studie společnosti carVertical. Nejvíce podvodů odborníci zaznamenali u vozů značky Porsche Cayenne. Které další modely jsou z hlediska stočených kilometrů rizikové a které naopak můžete koupit téměř bez obav?
Ačkoli je trh s ojetými automobily transparentnější než dřív podvody s tachometry nezmizely. Zákazníci stále přicházejí kvůli nepoctivým prodejcům o miliony a zdá se, že situace se v dohledné době nijak zásadně nezmění.
Společnost carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, provedla v Česku již 4. ročník průzkumu, jehož cílem bylo zjistit, u kterých modelů dochází k podvodům se stočenými kilometry nejčastěji, a zvýšit tak informovanost kupujících. Analýza se zaměřovala na aktuální přehledy historie vozů, které si uživatelé carVertical pořídili v období od listopadu 2022 do listopadu 2023.
Německé značky jako nejvíce rizikové
Nejvíce podvodů s počtem najetých kilometrů v Česku bylo zaznamenáno u Porsche Cayenne – 15,07 % všech modelů prověřených na carVertical mělo stočený tachometr. Jde o významná čísla, která naznačují, že až 1 ze 7 vozů Cayenne v ČR může mít stočené kilometry.
V těsném závěsu za ním se umístilo BMW řady 6 (11,72 %), Mercedes-Benz třídy CLS (9,49 %), Peugeot 206 (9,09 %) a Audi TT (9,03 %).
Hned sedm z dvacítky nejčastěji stáčených modelů v Česku bylo vyrobeno automobilkou Audi. Vozy této značky jsou mezi podvodníky oblíbené – na trhu je totiž velká poptávka po ojetých vozidlech vyšší třídy v dobrém stavu.
„Až u 5,12 % všech vozů prověřených na carVertical v Česku došlo k podvodu s počtem ujetých kilometrů a průměrná výše, o kterou podvodníci stočili tachometr, přesahovala 78 000 km. Pořízení vozu se stočenými kilometry se vždy promítá do nepředvídatelných provozních nákladů a rychlejšího znehodnocení vozu,“ vysvětluje Matas Buzelis, vedoucí komunikace společnosti carVertical a odborník na automobilový průmysl.
Pozor na prémiové modely
Změnit stav najetých kilometrů je často mnohem snazší u novějších vozidel. Vzhledem k tomu, že jsou v nich všechny komponenty propojeny, stačí podvodníkům jen správná technika, aby upravili stav tachometru a uměle tak navýšili hodnotu vozu. Odborníci varují, že bez prohlídky historie auta může být obtížné stočené kilometry odhalit.
Z dvacítky nejčastěji stáčených aut v Česku bylo 15 prémiové třídy, což znamená, že u vozů ekonomické třídy nedochází ke stáčení kilometrů tak často. Manipulace s tachometrem u prémiových modelů značek, jako jsou Audi, Volvo, Porsche, Land Rover nebo Mercedes-Benz, umožňuje nepoctivcům vydělat více peněz. Zároveň nechtějí riskovat, že je při prodeji běžného hatchbacku, u kterého stočí kilometry, přistihnou příslušné orgány a oni na tom vydělají jen pár tisíc.
Nejméně rizika hrozí u Audi A4 a Opelu Astra
Audi A4 je s podílem 5,48 % nejméně rizikovým vozem na seznamu. Je tedy třikrát nebezpečnější koupit ojeté Porsche Cayenne než A4. Opel Astra (5,6 %), Mercedes-Benz třídy ML (5,86 %), Audi Q7 (6,13 %) a Land Rover Range Rover (6,42 %) patří rovněž mezi auta s nízkým počtem stočených kilometrů.
Při výběru ojetého vozidla ale není v bezpečí před podvodníky nikdo, proto je velmi důležité zkontrolovat historii najetých kilometrů a záznamy o poškození. Doporučuje se také auto otestovat při zkušební jízdě a kvůli prohlídce navštívit seriózního prodejce. V opačném případě se kupující vystavují riziku finanční ztráty a mohou dokonce ohrozit svou bezpečnost.
Žebříček: 20 nejčastěji stáčených modelů v Česku:
- Porsche Cayenne 15,07%
- BMW 6 Series 11,72%
- Mercedes Benz CLS – Class 9,49%
- Peugeot 206 9,09%
- Audi TT 9,03%
- Jeep Grande Cherokee 8,96%
- Audi A7 8,67%
- Fiat 500 8,48%
- Audi A5 8,36%
- Fiat Freemont 8,28%
- Audi A8 8,23%
- Audi A3 7,78%
- Mercedes – Benz S-Class 7,43%
- Volvo V70 7,25%
- SEAT Ibiza 6,71%
- Land Rover Range Rover 6,42%
- Audi Q7 6,13%
- Mercedes – Benz ML-Class 5,86%
- Opel Astra 5,60%
- Audi A4 5,48%