Motorsport

WRC v roce 2025: Místo hybridů opět klasické vozy!

Světový šampionát v rallye (WRC) čeká v roce 2025 zásadní změna! Vyšlo najevo, že dojde k výrazné změně pravidel, a to navzdory dnešním trendům. Vrcholné vozy specifikace Rally1 se totiž od roku 2025 zbaví hybridního pohonu. Přilákat to má více účastníků do šampionátu.

Změna pravidel má zásadně snížit náklady pro účastníky WRC. Vyšlo totiž najevo, že dnešní speciály Rally1 s hybridním pohonem jsou na provoz příliš drahé, a to nejen pro soukromníky, ale také pro samotné výrobce. I proto je účastníků dnes málo, přestože promotéři původně doufali, že elektrifikace naopak přiláká další značky. To se nestalo a dnes ve WRC ve vrcholné kategorii Rally1 soutěží jen tři značky – už několik let jde o Ford (M-Sport), Hyundai a Toyotu.

Jen po třech letech tak dojde k odstranění elektrifikované pohonné jednotky. FIA nicméně slibuje, že odstraněním elektromotoru a tudíž snížení výkonu soutěžní speciály nezpomalí. Snížení výkonu totiž bude kompenzovat i snížení hmotnosti vozidla, stejně jako novinky v oblasti restriktoru sání nebo aerodynamiky.

Zatím není jasné, zda toto změna přiláká nějakého nového účastníka WRC. Zatím se dá předpokládat, že i v roce 2025 na startu šampionátu uvidíme vozy Ford, Hyundai a Toyota.

A co čeká WRC dál?

Navzdory konci hybridních speciálů není vyloučeno, že se elektřina do WRC ještě vrátí. FIA totiž odhalila, že čile pracuje na nové, čistě elektrické kategorii, která by brzy mohla doplnit jednotlivé rallye kategorie. Elektrické rallye speciály by tak mohly závodit přímo proti těm se spalovacím motorem, díky čemuž by se mohla ukázat jejich rychlost.

Zajímavé novinky pak WRC čekají v roce 2026. V rámci dalšího snížení nákladů bude povinnost jednotná bezpečnostní klec, díky níž má být možné vyvinout auto s jakýmkoliv tvarem ze sériové produkce, včetně SUV.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *