Rumunské překvapení: Dacia Duster se chystá na Rallye Dakar!

Skupina Renault je dnes velice aktivní ve světě motorsportu, a to hlavně díky sportovně orientované značce Alpine. Nyní se však motoristické aktivity budou opět týkat také Dacie. Rumunská značka Dacia se hodlá účastnit slavné Rallye Dakar, a to s největší pravděpodobností s modelem Duster!

Dacia Duster se na Dakaru plánuje objevit v roce 2025. Díky tomu značka bude mít dostatek času na vývoj. Navíc bude moci být využit už nový Duster, připravovaný pro rok 2024. Nečekejme ale, že by závodní speciál měl sériovému autu nějak blízko. Použit bude patrně jen název a základ designu, kvůli marketingovým účelům.

Nebude to každopádně poprvé, co Duster vyrazí na Rallye Dakar. Mezi lety 2013 až 2018 Duster na Dakaru závodil, tehdy však se znaky Renaultu, které vůz používá v Indii nebo Jižní Americe. Renault však tehdejší projekt podporoval jen v omezeném režimu. Naopak teď bude mít Duster tovární podporu. Zřejmě přitom využije zkušenosti Bruna Famina. Výkonný ředitel Alpine F1 pracoval u Peugeot Sport v době, kdy tato francouzská značka slavila úspěchy právě na Rallye Dakar.

Místo Dacie měla být Lada

Zákulisní zprávy přitom naznačují, že původní plány skupiny Renault s Dakarem měly být jiné. Údajně nejtěžšího závodu světa se měla do budoucna účastnit Lada. I díky úspěchům Kamazu je Dakar v Rusku populární, navíc originální Niva se Dakaru již účastnila v osmdesátých letech. Když se však po ruském útoku na Ukrajinu Renault zbavil svého podílu v ruské automobilce AvtoVAZ vyrábějící vozy Lada, přišly tyto plány vniveč. Hledalo se tak jiné řešení, když volba padla právě na Dacii.

Nasazení Dacie Duster v Rallye Dakar opět ukazují, jaký je současný šéf skupiny Renault Luca de Meo fanoušek motorsportu. Právě pod jeho vedením vstoupila značka Alpine do Formule 1 (místo mateřského Renaultu), Alpine se navíc rovněž účastní závodu 24 hodin v Le Mans. De Meo měl dlouhodobý zájem také o Dakar či WRC, pokud podmínky pro vstup budou vhodné. Nyní se zdá, že tyto podmínky nastaly.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *