Rumunské překvapení: Dacia míří na Rallye Dakar!

Renault Duster Dakar 2015

Skupina Renault je dnes velice aktivní ve světě motorsportu, a to hlavně díky sportovně orientované značce Alpine. Nyní se však motoristické aktivity budou opět týkat také Dacie. Rumunská značka Dacia se hodlá účastnit slavné Rallye Dakar, a to s největší pravděpodobností s modelem Duster! Účast Dacie na Dakaru potvrdil sám šéf skupiny Renault Luca de Meo.

Dacia se na Dakaru plánuje objevit v roce 2025. Díky tomu značka bude mít dostatek času na vývoj. Navíc bude moci být využit už nový Duster, připravovaný pro rok 2024, který patrně bude do soutěže nasazen. Nečekejme ale, že by závodní speciál měl sériovému autu nějak blízko. Použit bude patrně jen název a základ designu, kvůli marketingovým účelům.

Stavbu závodního prototypu bude mít přitom na starosti Prodrive, znalec tohoto prostředí. Počítá se přitom s nasazením syntetického paliva, pro jeho propagaci.

Za volant se pak usadí Sébastien Loeb, legenda WRC, spojený poslední léta právě s firmou Prodrive, jejíž speciál řídil na posledních Dakarech. V týmu ho pak doplní španělská závodnice Cristina Gutiérrez Herrero.

Nebude to každopádně poprvé, co Duster vyrazí na Rallye Dakar. Mezi lety 2013 až 2018 Duster na Dakaru závodil, tehdy však se znaky Renaultu, které vůz používá v Indii nebo Jižní Americe. Renault však tehdejší projekt podporoval jen v omezeném režimu. Naopak teď bude mít Duster tovární podporu. Zřejmě přitom využije zkušenosti Bruna Famina. Výkonný ředitel Alpine F1 pracoval u Peugeot Sport v době, kdy tato francouzská značka slavila úspěchy právě na Rallye Dakar.

Místo Dacie měla být Lada

Zákulisní zprávy přitom naznačují, že původní plány skupiny Renault s Dakarem měly být jiné. Údajně nejtěžšího závodu světa se měla do budoucna účastnit Lada. I díky úspěchům Kamazu je Dakar v Rusku populární, navíc originální Niva se Dakaru již účastnila v osmdesátých letech. Když se však po ruském útoku na Ukrajinu Renault zbavil svého podílu v ruské automobilce AvtoVAZ vyrábějící vozy Lada, přišly tyto plány vniveč. Hledalo se tak jiné řešení, když volba padla právě na Dacii.

Nasazení Dacie Duster v Rallye Dakar opět ukazují, jaký je současný šéf skupiny Renault Luca de Meo fanoušek motorsportu. Právě pod jeho vedením vstoupila značka Alpine do Formule 1 (místo mateřského Renaultu), Alpine se navíc rovněž účastní závodu 24 hodin v Le Mans. De Meo měl dlouhodobý zájem také o Dakar či WRC, pokud podmínky pro vstup budou vhodné. Nyní se zdá, že tyto podmínky nastaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *